пʼятницю, 18 листопада 2016 р.

Система уроків математики у 4 класі з теми «Додавання і віднімання багатоцифрових чисел»


Урок № 1
Тема. Дія додавання. Закони додавання
Мета. Систематизувати знання учнів про переставний і сполучний закони додавання; вправляти учнів у виконанні обчислень на табличне додавання; узагальнити знання учнів про види простих задач на дію додавання.
Обладнання. Таблиця «Закони множення».

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Аналіз тематичного опитування.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.     Робота в парах № 301.
2.     Мозковий штурм:
-         Як називаються числа при додаванні?
-         Які закони додавання ви знаєте?
-         Як використати послідовність чисел при додаванні?
-         Як можна розставити числа при додаванні?
3.     Первинне закріплення № 302 – фронтально, пояснюючи кожний випадок.
4.     Фізкультхвилинка.      
ІV. Розвиток математичних умінь учнів.
1.     Задача № 303 (у парах) з перевіркою.
2.     Приклади № 304, 305 – фронтально.
3.     Робота за варіантами:

- 1 варіант - № 306
- 2 варіант - № 307
- 3 варіант – на дошці з учителем:
   206 + 299                  345 + 178            456 + 234            567 + 478

V. Підсумок уроку.
-         Якими законами додавання ви вчилися користуватися?
-         Сформулюйте їх. Наведіть приклади.

VІ. Д/з. Приклади № 308.









Урок № 2
Тема. Дія віднімання. Правило віднімання суми від числа
Мета. Вправляти учнів у виконанні обчислень на табличне та поза табличне віднімання; узагальнити знання про прості задачі на дію віднімання; вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Контроль і закріплення знань учнів.
1.     Перевірка домашнього завдання.
2.     Усні обчислення з планшетами.
  970 + 130     640 + 200   850 + 250   670 – 70
  825 + 205     905 + 95     303 + 7       606 – 500
3. Заповни таблицю
Доданок
1300
35500
23500
7000
125
Доданок
700
26
150
830
135
Сума





ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.     Робота в малих групах.
-         Скласти з прикладу на додавання два приклади на віднімання.
25 + 15 = 40
Захист висновків.
2.     Ознайомлення з теоретичним матеріалом самостійно.
3.     Мозковий штурм:
-         Як називаються числа при відніманні?
-         Як застосувати послідовність чисел при відніманні?
-         Покажіть на прикладі.
-         Відніміть частинами 45 – 8.
4.     Робота в парах № 311.
5.     Робота за варіантами:
- 1 варіант - № 313
- 2 варіант - № 312
- 3 варіант – № 312 з учителем.
      6. Робота над задачею по варіантах:
- 1 варіант - самостійно
- 2 варіант – за коротким записом
950 кг      Б. – 818 кг
                 В. - ?              на ? більше
- 3 варіант – за планом
1. Скільки кілограмів становили висівки?
2. На скільки кілограмів більше дістали борошна, ніж висівок?
   Перевірка.
ІV. Підсумок уроку.
-         З яким способом віднімання ми ознайомились?
-         Наведіть приклади.

V. Д/з. Виконати № 315, 316.
Урок № 3
Тема. Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел
Мета. Розвивати вміння додавати і віднімати багатоцифрові числа; вчити розв’язувати рівняння із застосуванням письмових обчислень; вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
І.  Організаційний момент.
ІІ. Закріплення знань учнів.
1.     Перевірка домашнього завдання.
2.     Математичний диктант
·        Знайти суму чисел 290 і 300, 450 і 150, 820 і 80, 315 і 85.
·        Знайти різницю чисел 600 і 300, 800 і 220.
·        Різницю чисел 560 і 200 збільшити у 10 разів.
·        Суму чисел 650 і 350 зменшити у 100 разів
3.     Гра «Естафета»
   1 ряд                                2 ряд                              3 ряд
670 – 370                          890 – 350                      670 – 330
440 + 530                          520 + 150                     510 + 630
81 : 9 + 0                           27 : 9 + 0                      50 : 5 + 0
Х – 20 = 100                     250 + Х = 300              670 + Х = 1000
Підбиття підсумків, нагородження.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.     № 317. Підготовча вправа.
2.     Робота в групах:
67834 + 5 + 628                59825 – 14237
Захист і виведення висновків.
3. Ознайомлення з правилом на ст. 51.
4. Первинне закріплення.
Робота за варіантами.
І етап
1 варіант
   2356            25327
+   607            - 13905

2 варіант
              1                                         1
        3365            36352
    +   508             -   9307
   ***3              ***49
3 варіант – з учителем:
   1657            27035
+  805             -  9307
Перевірка завдань.
ІІ етап
1 варіант
Скласти і обчислити приклади.

2 варіант
        2456            26537
    +   706             -   13804

3 варіант
               1                                        1  1
   4356              38361
+   809              - 29382
    **65               ***79
Перевірка.
Спільне завдання № 318.
Перевірка.
Фізкультхвилинка.
ІV. Розвиток математичних умінь.
1.     Гра «Яке число сховалось?»
☺ + 18 = 50             60 + ☺ = 130
☺ - 40 = 200            320 -☺ = 100
2.     Робота над рівняннями № 319 – фронтально.
3.     Робота над задачею
1 варіант – самостійно виразом
2 варіант – самостійно діями
3 варіант – з учителем.
Перевірка.
Спільне завдання:
Задача № 321 за коротким записом:
32 кг5 кг
?   кг – 75 кг
V. Підсумок уроку.
-         Поясніть як будемо додавати і віднімати багатоцифрові числа?

VІ. Д/з. № 323, 322 з поясненням.
















Урок № 4
Тема. Перевірка додавання відніманням
Мета. Провести бесіду про способи перевірки додавання та віднімання; опрацювати складену задачу, яка містить знаходження невідомого доданка; вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Контроль і закріплення знань учнів.
1.     Перевірка домашнього завдання.
2.     Гра «Обєднай за відповідями».
20 · 5               300 · 2            150 · 4

                              800 : 2                                                                600 : 3
                                  
                           200 : 2                                                                       200 · 2

                                          100 · 6             1000 : 5                 200 · 3
      3. Самостійна робота за картками за варіантами.
1 варіант 
Обчислити
                     48070 – 32546                43520 + 27133
Задача.  Було 9 т 820 кг зерна, вивезли 6 т 300 кг і 2 т 100 кг.
              Скільки кілограмів зерна залишилося?
2 варіант
Обчислити
                      90876 + 6855                 67906 + 13650
Задача. Було 8 грн. 40 к., витратили 2 грн. 10 к. на олівець і 3 грн. 90 к. на альбом.
              Скільки грошей залишилося?
Взаємоперевірка у парах.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.     Робота у групах.
Якщо 6 – 2 = 4, то 2 + 4 = 6
Якщо 915 – 110 = 805, то 805 + 110 = 915
Якщо а – в = с, то в + с = а
-         Поясніть записи. Сформулюйте правило перевірки додавання відніманням.
Захист своїх висновків.
2.     Ознайомлення з теоретичним матеріалом № 324.
3.     Фізкультхвилинка.
ІV. Розвиток математичних умінь учнів.
1.     Робота у парах № 325.
Перевірка.
2.     Робота над задачею № 326 – фронтально.
Робимо висновок: якщо від суми трьох доданків відняти суму двох доданків, то отримаємо третій доданок.
3.     Робота над задачею № 327 – самостійно.
4.     Робота за варіантами – задача № 328.
1 варіант – самостійно
2 варіант – з учителем.
V. Підсумок уроку.
-         Сформулюйте правила щодо перевірки результатів дій додавання відніманням і навпаки. Наведіть приклади.

VІ. Д/з. № 329, 330 – з поясненням.









































Урок № 5
Тема. Обчислення різниці, коли зменшуване містить кілька нулів. Розширена задача на знаходження третього доданка
Мета. Звернути увагу учнів на труднощі під час виконання дії віднімання у випадку одночасного переходу через кілька розрядів; розвивати вміння розв’язувати розширені задачі на знаходження третього доданка; удосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
І.  Організаційний момент.
ІІ. Закріплення знань учнів.
1.     Перевірка домашнього завдання.
2.     Усний рахунок:
а) обчислити: 999 + 2; 1000 – 6; 1000 – 50; 600 + 25.
б) поєднати рівні величини:
2 грн. 50 к.                   3 см 2 мм            5 кг

32 мм              250 к.                  5000 г
3. Заповніть таблицю № 331  у парах.
4. Самостійна робота № 333.
   Перевірка фронтально.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1.     Підготовча робота.
1 дес. – 1 од. = 9 од.              1 сот. – 1 дес. = 9 дес.
1 тис. – 1 сот. = 9 сот.           1 тис. – 1 од. =  9сот. 9 дес. 9 од.
     2. Робота у групах.
       Поясніть віднімання:   4000
                                            -  367
Захист робіт.
     3. Первинне закріплення.
        Приклади № 332      1 частина – усно
                                           2 частина – письмово з коментуванням.
Фізкультхвилинка.
ІV. Розвиток математичних умінь.
1.     робота над задачею № 334 за варіантами:
- 1 варіант - самостійно
- 2 варіант – за коротким записом
                    І -    ?      2978 ав.
4603 ав.      ІІ -   ?
                    ІІІ - ?          3093 ав.
- 3 варіант – з учителем за запитаннями
       1. Скільки автомобілів випустить завод за ІІІ місяць?
       2. Скільки автомобілів випустить завод за ІІ місяць?
       3. Скільки автомобілів випустить завод за І місяць?
2. Самостійно задача № 335 – з перевіркою.
V. Підсумок уроку.
- З яким прийомом письмового додавання (віднімання) ознайомились на уроці?
VІ. Д/з. № 345, 346.
Урок 6
Тема. Додавання у випадку кількох доданків.
Мета. Показати різні способи обчислення суми кількох доданків; вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Контроль і закріплення знань учнів.
1.     Перевірка домашнього завдання.
2.     Усні обчислення
Гра «Знайди відповідь».
   600 – 250                                      2340 + 160                                  630 – 23        

                             2000 : 10 ·5                                    690 - 45

    2500                       607                      350                   1000                   645
  
3.     Робота над задачею:
1 учень біля дошки, решта – у зошитах.
Сума трьох доданків 33708. Сума 1 і 2 доданків – 12603, а 2 і 3 доданків – 18065. Знайди третій доданок.
                І        12603
33708      ІІ           18065
                     ІІІ - ?  
4.     Обчислити письмово:
5000 – 1306                           300 – 205
700005 – 36892           5606 + 396
Перевірка.
5.     Заповни таблицю:
Доданок
720
33000
Доданок
24000
46020
Сума
1000
106000

Зменшуване
6000
500
2652
Від’ємник
35
320
Різниця
535
3580
1352
ІІІ. Повторення та узагальнення знань учнів.
1.     Робота в групах № 339.
Розв’яжіть приклади: 180 + 230 + 20 + 70 =
                                      25 + 43 + 35 + 37 + 20 =
Захист своїх думок.
2.     Робота за варіантами.
І етап

- 1 варіант - № 341 – самостійно

- 2 варіант
           1                                                   1                                                      1
30001                  13326                            125837
        +  2437                  +40004                  +700020
            4329                     12638                      30003
- 3 варіант – з учителем
26529                  35061
       +   3452                +  2293
          12561                             5467
     ІІ етап
- 1 варіант – Скласти і розв’язати приклади.

- 2 варіант - № 341 - самостійно
- 3 варіант –   25629             45081
                     +  6452               + 2283
                        12561                  2557
Спільне завдання № 342.
ІV. Розвиток математичних умінь і навичок.
1.     Робота над задачею № 343 за коротким записом (самостійно).
Південний Буг – 800 км
Дністер - ? на 556 км довший
Дніпро - ? на 839 км довший
Яка довжина Дніпра?
2.     Повторення матеріалу про периметр фігури.
а) Усні вправи.
-         Сторона квадрата 2 см. Знайдіть периметр.
-         Довжина прямокутника 8 см, ширина – 3 см. Знайдіть периметр.
-         Сторона рівностороннього трикутника 6 см. Знайдіть периметр.
     б) Задача № 334.
         1 варіант – самостійно
         2 варіант – самостійно
         3 варіант – з учителем.
V. Підсумок уроку.
-         То як виконати дію додавання у випадку кількох доданків?

ІV. Д/з. № 345, 346 – з поясненням.









Урок 7
Тема. Знаходження значень виразів на сумісні дії. Задачі з буквеними даними
Мета. Пояснити розміщення компонентів дій при письмовому обчисленні виразів на сумісні дії; прокоментувати розв’язання задачі з буквеними даними; вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
І.  Організаційний момент.
ІІ. Закріплення знань учнів.
1.     Перевірка домашнього завдання.
2.     Розв’яжіть приклади і зробіть перевірку.
46602 – 13242             590005 – 21877
3.     Виконайте дії.
6789 + 30505 + 295              5693 + 20606 + 327
     4. Гра «Мовчанка» з віялами.
          340 + 170 + 110           340 + 210 + 120 + 150
          110 + 38 + 112             50 + 60 + 320
ІІІ. Повторення та узагальнення матеріалу.
1.     Перетворення іменованих чисел № 348 – самостійно.
2.     Приклади № 349 1 варіант – 1 стовпчик
                                   2 варіант – 2 стовпчик.
Фізкультхвилинка.
ІV. Розвиток математичних умінь і навичок.
1.     Ознайомлення із розв’язанням задачі № 350 (у парах).
2.     Задача № 351 – за варіантами.
1 варіант – самостійно
2 варіант – з підказкою:    а – перше число
                                                        а · 4 – друге число
3 варіант – з учителем.
      3. Задача № 352 – самостійно за малюнком
           Курка – 1 кг  1 кг
      Півень – 1 кг  1 кг  1 кг        6400 г
      Качка – 1 кг 400 г
4. Розв’язування нерівностей № 353.
    На дошці картки 

                  1             5             20           30

   Учитель показує картки, а учні вибирають з поданих чисел ті значення, за яких нерівності правильні.
        60 : k > 4                                 50 – k < 25                                   17 + k > 40

V. Підсумок уроку.
-         З якими задачами ми сьогодні познайомилися?

VІ. Д/з. № 354, 355.

Немає коментарів:

Дописати коментар