УРОК 39
0202 1а
Тема. Домашні улюбленці
Мета: ознайомити учнів з правилами догляду за
котом і собакою; розвивати вміння спостерігати за тваринами, доглядати за ними;
виховувати любов до тварин, відпо¬відальність за них і дбайливе ставлення до
них.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ.
Повідомлення теми і мети уроку
►► Робота над загадками
—
Попід ліжко у куточок
покотивсь м’який клубочок.
Та з’явились очки, ротик.
Не клубочок це, а... (котик).
—
Собою не птиця, співати не співає,
А хто до хазяїна йде — знати дає. (Собака)
—
Чи є у ваших сім’ях домашні тварини? Які саме?
—
Як ви вважаєте, що означає вислів «Я люблю свою тваринку»?
—
Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся, як доглядати за котом та собакою.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового
матеріалу
1. Робота
за підручником (с. 65-66)
—
Яких тварин ми називаємо домашніми улюбленцями?
—
Як доглядати за котом і собакою?
1) Про
котів.
—
Є багато порід котів. Найчастіше поряд із нами живе звичайний домашній кіт.
Будь-який кіт потребує доброго ставлення. Якщо у тебе вдома є кіт, дбай про
нього.
2) Робота
в парах.
—
Який кіт мешкає у вас удома?
—
Чим ви частуєте свого котика?
—
Де спить кошеня?
—
Як у сім’ї ставляться до кошеняти?
3)
Про собак.
—
Собаку справедливо вважають другом людини. Віддані людині не лише породисті,
але й звичайні дворові собаки.
Доглядати за породистим собакою непросто. Його
треба добре году¬вати, розчісувати, чистити, виводити на прогулянку. Якщо ви
хочете завести собаку, поміркуйте, чи зможете з усім упоратися. Якщо ні, краще
собаку не заводьте. Людина відповідає за здоров’я і життя чоти¬рилапого друга.
2. Бесіда
—
Якщо у вас є кіт чи собака, розкажіть про зовнішній вигляд тва¬рини. Які в неї
звички, поведінка?
—
Як ви гадаєте, звідки беруться бездомні собаки та коти?
—
Чи зустрічали ви котиків і собачок, в яких немає господарів? Де?
—
Де вони сплять? Що їдять?
— Чому
вони не мають ані житла, ані їжі?
- Як можна назвати людей, які викинули їх на
вулицю? (Жорстокі, бездушні)
— Як ми зазвичай ставимося до таких тварин?
(Жаліємо, боїмося, сердимося, інколи проганяємо)
- Чому
вони біжать за нами?
- Чим
ми можемо їм допомогти?
Висновок. Чи хотіли б ви, щоб ваша улюблена
тваринка коли-небудь стала бездомною? Що треба робити для того, щоб цього не
сталося? (Перш ніж завести тваринку, слід твердо вирішити піклуватися про неї.)
3. Фізкультхвилинка
ІV.
Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Виконання
малюнка «Мої улюбленці»
- Виберіть домашню тваринку для малювання.
- Які
кольори доберете для малюнка?
Діти малюють свого домашнього улюбленця і
складають про нього речення.
2. Власні
презентації дітей
- Як звуть тваринку?
- Як ти
за нею доглядаєш?
- Що
вона любить найбільше?
V.
Підсумок уроку
- З яких частин складається тіло собак і
котів?
- Як
вони вигодовують маленьких кошенят і цуценят?
- Які
породи котів і собак ви знаєте?
- Які
вам подобаються найбільше?
- Чим
вони відрізняються?
- Як
звати ваших домашніх улюбленців?
- Які в
них характери?
- Як їх
доглядати?
- Як ви
гадаєте, де краще жити тварині: у квартирі чи на волі?
►► Гра «Уяви себе твариною»
Учитель просить дітей уявити себе різними хатніми тваринами і на¬писати
про себе невелику розповідь за планом.
1. Яка
у вас найулюбленіша їжа?
2.
Де ви любите спати?
3.
Що полюбляєте робити?
3.
Чи любите ви грати з людьми, гуляти?
4.
Чи подобається вам, коли вас миють?
5.
Чи вмієте ви плавати?
Потім зберіть і зачитайте описи дітей. Учні мають відгадати, про яку
хатню тварину йдеться в певному випадку.
Мета: ознайомити учнів з життям мурашок;
повторити істотні ознаки комах; розвивати вміння аналізувати й узагальнювати;
виховувати любов до природи.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ.
Повідомлення теми і мети уроку
—
Відгадайте загадку.
• Прийшли робітники без сокир,
побудували будинок без кутів. (Мурахи і мурашник)
—
Сьогодні ми дослідимо, як живуть лісові мурашки.
ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового
матеріалу
1. Робота
за малюнком
—
Укажіть на малюнку частини тіла мурашки.
1)
Груди.
2) Черевце.
3)
Голова.
—
На голові у мурашок є вусики. Своїми вусиками-антенами вони не лише сприймають
звуки і запахи, але і передають одне одному певні відомості.
2. Як
живуть лісові мурашки?
1) Поетична
хвилинка. .
За ялиною горбок —
Півмільйона мурашок
Працювали день і два...
Листя, голки і трава
Полягали у будівлю.
Той загал зробив покрівлю.
Можна звати дім комашник,
А інакше він — ... (мурашник).
Жив на світі цар Мурах,
І цариця Мухариця,
І царівна Мухарівна.
Ох-ох! Ах-ах!
Як багато в тому царстві
У мурашнику мурах!
Там такі мурашні нори,
Що ведуть в льохи й комори,
А в коморах є усе —
Хто де звідки принесе.
Ти не віриш? Ну й нехай:
У мурашки поспитай!
2)
Робота за підручником (с. 58).
-
Скільки мурах мешкає у мурашнику?
- Що тягнуть мурашки до свого мурашника?
- Чим
живляться мурашки?
- Як
мурашки визначають дорогу до мурашника?
- Як
вони відрізняють своїх мурашок від чужих?
-
Поміркуйте, яку користь мурашки приносять лісу?
- Чому
мурашок називають санітарами лісу?
-
Запам’ятайте! Мурашники руйнувати не можна!
3. Фізкультхвилинка
ІV.
Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Тестування
1) Як
живуть мурашки?
а) Сім’ями; б) поодинці; в) парами.
2) Мурашок
називають:
а) шкідники лісу;
б) друзі лісу;
в) санітари лісу.
3)
Мурашки спілкуються за допомогою:
4) а)
лапок; б) очей; в) вусиків.
2. Народна
мудрість
1) Робота
над прислів’ями.
- Про які риси мурашок сказано в цих
прислів’ях?
•
Мурашка слабка, але камінь рушить.
•
Мала мурашка тілом, та велика справою.
•
Мурашка мурашці рада,
•
Мурашки спільно і лева долають.
2) Ознайомлення
з народною прикметою.
Якщо мурашки сильно клопочуться біля мурашника
— буде тепла погода, а якщо ховаються — буде дощ.
3. Читання
оповідання
ЯК ТОЛЯ ДОПОМАГАВ МУРАШКАМ
У
вихідний день Толя з батьком пішли до лісу. Невдовзі вони зупи¬нилися біля
мурашника, розворушеного якоюсь недоброю людиною. Му¬рашки ремонтували своє
місто, метушливо таскаючи будівельний мате¬ріал. Толя довго спостерігав за
роботою лісних трудівників, а потім став збирати хвоїнки, сухе листя та
травинки. Батько зацікавлено спитав:
- Що це ти робиш, Толю?
Толя
відповів:
- Ти подивися, як важко мурашкам матеріал до
мурашника носити. В них же немає ані машин, ані залізниці, все самі тягнуть.
Треба їм до¬помогти, — взявши зібрані травинки, коріння, листя, він підійшов до
мурашника та обережно поклав коло нього в деяких місцях. Мурашки зразу почали
перетягувати в мурашник все, що приніс Толя.
- Чи доводилося вам допомагати тваринам чи
рослинам? Розкажіть.
V. Підсумок уроку
- Що
нового ви сьогодні дізналися?
- Чим
живляться мурашки?
- Чому
ліс здоровий і чистий там, де є мурашники? (Мурашки ря¬тують ліс, знищуючи
гусінь і шкідливих комах.)
- Як
потрібно берегти мурашок? (Не можна руйнувати мураш¬ники.)
2601
УРОК Природознавства
Тема. Дикі та свійські тварини
Мета: ознайомити учнів з істотними ознаками
диких і свійських тварин; учити визначати, яку користь приносять свійські
тварини людині; розвивати спосте¬режливість,увагу; виховувати дбайливе ставлення
до тварин.
ХІД УРОКУ
І.
Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку
—
Яких тварин ми можемо зустріти на лісовій галявинці?
—
Як називають тварин, які живуть у лісі?
—
Як називають тварин, які живуть поруч із людиною?
—
Сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про життя диких і свійських тварин.
ІІІ.
Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Робота
за підручником (с. 54-55)
►► Читання статті підручника вчителем (с. 54)
—
Пригадайте, які тварини живуть у дикій природі, а яких розво¬дять люди.
—
Як називають тварин, які живуть у природі і самі собі шукають їжу?
—Як називають тварин, яких утримують люди,
годують їх, будують для них житло, піклуються про потомство?
—
Назвіть зображених тварин.
—
Які з тварин дикі? (Покладіть зелені кружечки.)
—
Які тварини свійські? (Покладіть сині кружечки.)
—
Назвіть диких тварин.
—
Назвіть свійських тварин.
—
Що вам відомо про цих тварин?
—
Розгляньте фото на с. 55.
—
Що на них зображено?
—
Що людина отримує від свійських тварин? Покажіть стрілками з кольорового
паперу.
—
Чому всі свійські тварини приносять велику користь людям?
►► Робота в парах
—
Складіть разом із сусідом по парті розповідь про те, як люди до¬глядають за
свійськими тваринами.
2. Робота
над загадкою
—
Відгадайте загадку.
• Попелясто-зозулястий,
Забіяка він горластий
З червоною бородою...
Йде поважною ходою,
Носить гордо співунець
На голові гребінець.
—
Що вам допомогло відгадати загадку?
—
Яких ще свійських птахів ви знаєте?
3.
Фізкультхвилинка
ІV. Узагальнення й систематизація отриманих
знань
1. Робота
за малюнками
—
Розгляньте малюнки. Назвіть дорослих тварин та їх дитинчат. (Ведмідь,
ведмедиця, ведмежа; білка, білченя; кабан, свиня, порося; за¬єць, зайчиха,
зайченя; корова, теля; курка, курча; свиня, порося.)
—
Що спільного у ведмедя, білки, зайця? (Це дикі тварини, адже вони самі
добувають собі їжу, знаходять або будують собі житло, пі¬клуються про своє
потомство.)
—
Чим відрізняються від диких тварин корова, курка, свиня? (Ці тварини живуть
поряд із людиною, вона піклується про їх живлення, житло, здоров’я.)
—
Як назвати одним словом цих тварин? (Це свійські тварини.)
—
Яких ще свійських тварин ви знаєте?
На дошці — малюнки із зображенням тварин:
миша, собака, кішка, півень, качка.
—
Яка тварина тут «зайва»? Поясніть чому. (Миша — не свійська тварина, оскільки
вона не приносить користі людині.)
—
Розкажіть, яку користь приносять свійські тварини.
2.
Робота над загадками
—
Сама строката, їсть зелене, дає біле. (Корова)
—
Хто не пряде, не тче, а людей одягає? (Баран, вівця)
—
У кого роги довші за хвіст? (Коза)
—
Хвіст гачком, ніс п’ятачком. (Свиня)
—
Як можна назвати всіх цих тварин? (Свійські тварини)
3. Гра
«Поєднай у пари»
—
З’єднайте назви свійських тварин і те, що від них отримує лю¬дина.
Корова яйця
кури
молоко, сир, масло
вівці мед
бджоли шерсть
V. Підсумок уроку
—
Що нового ви дізналися на уроці?
—
Яких тварин називають свійськими?
—
Яких тварин називають дикими?
—
Назвіть диких тварин нашого краю.
—
Назвіть свійських тварин нашого краю.
-
Як люди доглядають за свійськими тваринами?
Немає коментарів:
Дописати коментар