Конспекти уроків з української мови

Система уроків української мови у 3 класі з теми «Слово»
Урок № 1
Тема: Повторення вивченого про головні члени речення. Зв'язок слів у реченні. Слова з прямим і переносним значеннями.
Мета: формувати в учнів уявлення про пряме і переносне значення слів; спостерігати за вживанням слів у прямому та переносному значення; удосконалювати орфоепічні навички, вміння встановлювати зв'язок слів у реченні; розвивати навички учнів зв'язно висловлювати свої думки; виховувати любов до осінньої пори року.
Тип уроку:   урок засвоєння нових знань.
Обладнання: Підручник з української мови", 3; Карта країни Лінгвістики; Оленка-Осінь з кошиком; додатковий  матеріал.
ХІД УРОКУ
І Організація класу до уроку.
Сприймаю все нове
І мислю логічно,
І вчителя слово
Здійсню я практично!
ІІ. Повторення вивченого з теми "Речення".
1. Практична робота з метою перевірки засвоєння зв'язку слів у реченні та виду речень.
  1 група. Запишіть речення. Визначте тип речення за метою висловлювання, Встановіть зв’язок слів у реченні.
Жовте листячко летить, під ногами шелестить. (Розповідне речення)
2 група.  Вересень трусить груші в садочку? (Питальне речення)
3 група. Милуйся осінніми деревами при заході сонця!(Спонукальне речення)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Розповідь учителя.
- Далеко за горами, за лісами, за полями і морями, розкинулася славетна країна Лексикологія. Править в цій країні Слово. Слова з прямим і переносним значенням служать помічниками правителя.
  Одного разу вони вирішили оглянути свої володіння.
ЗАГАДКА.   В зеленім лісі побував якийсь художник і поволі
                     Дерева перефарбував у золотисто-жовтий колір.
  • Ти хто такий? – я здивувавсь. – Чому тебе не бачив досі?
  • То придивися, - хтось озвавсь, - І ти тоді побачиш … (осінь).
- Слово - правитель запросило Оленку-Осінь в гості у країну Лексикологію. Оленка погодилась прийти, але з умовою, що жителі країни визначать підмет і присудок у реченні:
В зеленім лісі побував
Якийсь художник - і поволі
Дерева перефарбував
У золотисто-жовтий колір.
- Чи справді художник перефарбував ліс?
- В якому значенні вжиті слова побував, перефарбував?
- Чому дерева золотисто-жовтого кольору?
2. Повідомлення теми і мети уроку.
- Що ми можемо сказати про правителя країни - Слово?
  Воно складається із звуків, ділиться на склади, служить для складання речення. Головне призначення - служити засобом називання навколишніх предметів, ознак, дій. Тому треба знати слова та їх значення.
  Сьогодні познайомимось із властивістю слів вживатися в прямому і переносному значенні.
3. Вправа - знахідка.
Якось вітер ніс листок
І прикульгував щокрок,
І щокрок відпочивав,
І листок на землю клав.
Так сердешний занеміг,
Ніби ніс він збіжжя міх.
Важко дихав і сопів,
Аж упав нарешті в рів.
Зринув хитрий вітрюган.
Свиснув, крикнув з-під небес,
І листок у хмарі щез
                                                                              (Д.Павличко).
- Знайдіть слова в переносному значенні.
- З якою метою поет приписує вітру дії людини?
ГРА "Кола на воді".
В - вечір. Непомітно надійшов вечір.
І - іскорка. На небі засяяла перша іскорка вечірньої зорі.
Т — тиша. Навкруги стояла прозора тиша.
Р — річка. Красуня-річка несла свої води у далечінь.
4. Робота з підручником.
а) Працюйте разом! Читання та аналіз правила (с.57)
б) Заучування правила.
в) Запис речень (впр. 123).
  Формування поняття про пряме і переносне значення слів (усно).
Дівчинка Галинка співає веселу пісню. Співає вітер над верхів'ями дерев.  Серце і душа радісно співають. Грайливо співає у повітрі пташка.
- Як ви розумієте кожне речення?
-    У якому реченні слово співає вжите в прямому, а в якому - в переносному значенні?
- У яких текстах можуть вживатися слова з переносним значенням?
(У художніх текстах).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
(Пісенька «Галя по садочку ходила»)
Галя по садочку ходила                                        (діти встають)
Хусточку біленьку загубила                                 (знімають хусточки)
Галя по садочку блукає                                         (кружляють)
Хусточку біленьку шукає                                     (присідають)
Не журися, Галю, серденько                                (встають)
Ми знайшли хустинку біленьку                         (піднімають руки вгору)
У садочку біля малини                                         (розводять руками)
Під зеленим листям тернини                 (зав'язують хустинку на голову)
г) Каліграфічна хвилинка.
- Напишіть, не відриваючи руки, слово осінь.
- Доберіть і запишіть 5 ознак осені. (Рання, золота, багряна, плаксива, щедра)
- Складіть і запишіть речення зі словом осінь.
- Встановіть, в якому значенні вжито дібрані слова.
д) Самостійна робота. С. 58, впр.125.
 Письмово 2 та З речення. Визначіть головні члени речення.
є) Коментоване письмо. С.58, впр. 126.
5. Творча робота.
  Оленка-Осінь пропонує творчу роботу.
  Прочитайте текст. Спишіть речення, відокремлюючи одне слово від іншого. Підкреслені в тексті слова замініть відповідними словосполученнями з дужок, поставивши їх у потрібній формі. Запишіть текст. Підкресліть слова, вжиті у переносному значенні. Усно встановіть зв'язок слів у першому реченні.
Прийшлаосінь. Пожовтілолистянаберезах, почервонілонаосиках.
Сонцевженепекло, азлегкапригрівалоземлю.
(Зайнятись багрянцем, стояти на порозі, ласкаво пестити, спалахнути золотом).
СЛОВНИК: пестити - ласкати.
- Читання відредагованого тексту.
- Які слова вжиті в переносному значенні?
- Який текст вам сподобався більше? Чому?
- Встановіть зв'язок слів у першому реченні.
IV. Підсумок уроку.
1. Тест.
Запишіть, в якому значенні вжито словосполучення.
Гострий олівець.
а) прямому; б) переносному.
Гострий біль.
а) прямому; б) переносному.
Гострий ніж:.
а) прямому; б) переносному.
Гостре слово.
а) прямому; б) переносному.
Гострий погляд.
а) прямому; б) переносному.
Гостра коса.
а) прямому; б) переносному.
-    Чого навчила Оленка-Осінь?
- Поясніть, що означає пряме та переносне значення слова?
- Наведіть приклади вживання слів в прямому і переносному значеннях.
V. Домашнє завдання.
      С.58, впр. 127.


УРОК №2
Тема: Слова, що мають кілька значень.
Мета: формувати поняття про багатозначність слів в українській мові, виробляти вміння правильно вживати багатозначні слова в мовленні; розширити уявлення про значення слів і їх вживання; розвивати мовлення учнів через систему вправ з логічним навантаженням, виховувати любов до оточуючого середовища.
Тип уроку:   урок засвоєння навичок та вмінь.
Обладнання: маршрутна карта країни Лінгвістики, дидактичний матеріал, малюнки.
ХІД УРОКУ
I Організація класу до роботи.
- Чи готові, учні, мандрувати далі країною Лінгвістикою?
- Йдемо по стежині прямого та переносного значення слів.
Дзвоник вже сигнал нам дав.
Працювати час настав.
Тож і ти часу не гай,
Працювати починай!
II Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.
-  Що таке діамант? (Дорогоцінний камінь).
- З чим порівнює автор дитячі голоси? (Із двіночками).
- Якого кольору були щоки танцюристів? (Червоного, як маки)
2. Робота в групах.
- Випишіть слова, вжиті в переносному значенні (карточки).
1  група.
Про що виспівує струмок?
Про літо золоте.
Про що співає колосок?
Про те, як він росте.
Про що виспівує земля?
Про неба синь і шир.
Про що співаєш ти і я?
Про маму і про мир.
                    (Л.Костецький)
2 група.
Підкресліть спочатку слова, вжиті в прямому значенні, однією лінією, а потім - в переносному – двома лініями. З однією парою слів складіть і запишіть речення.
Золотий годинник – золоті руки.
Гостре слово - гострий ніж.
Гарячий погляд - гарячий камінь.
Залізна воля - залізна стріла.
Гостре слівце ріже вухо. Гострий ніж лежав на столі.
3 група.
Допишіть до поданих словосполучень, вжитих у прямому значенні, словоспо-лучення, вжиті у переносному значенні. Складіть та запишіть речення з однією парою слів.
Каштанове листя – каштанове волосся.
Гіркий перець ~ гіркий урок.
Сизий голуб - сизий туман.
(Сизий туман вкрив поле, сади, луки й ліси. Смачно клював зерно сизий голуб.)
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми й мети уроку.
2. Вправа-відгадка. С.58, впр. 128, усно.
Висновок. Отже, в українській мові є слова, які можуть мати кілька значень.
3. Вправа-дізнавайка.
Ніс людини - ніс корабля.
Вінок із квітів - вінок цибулі.
- Що спільного у цих словах?
4. Робота зі шкільним тлумачним словником української мови.
- Які значення має слово кран1, кран2?
- Знайдіть у тлумачному словнику пояснення значень цих слів.
1 група                               2 група                               3 група
край1                                  край2                                 край3
- Складіть речення з даним словом.
IV. Тренувальні вправи.
1. Коментоване письмо. С. 59, впр.129.
а) завдання 1 (усне)
б) Каліграфічна хвилинка.
Земля всіх годує.
в) Завдання 2.
•    Ми живемо на планеті Земля.
•    На чорній землі біла пшениця родить.
•    Мій край, моя земля, як довго я до тебе линув.
2. Вправи-ігри (усно).
а) У небі весело я сяю,
А влітку тлю я поїдаю. (Сонечко - небесне світило; сонечко - комаха).
б) Чудово відпочивати на галявині, де з-під землі показав свою шапочку грибок-боровик. Ще трішки сонечка і підросте, а ось далеко в небі...
Журавлиним я буваю,
А деколи й пісні співаю. (Ключ журавлів, скрипковий ключ).
Він замок відкрити може
І закрутить легко гайку.
Чарівник вам допоможе
Відгадати цю загадку. (Гайковий ключ, ключ від дверей).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА.
Прилетіли журавлі                                  (помахати руками, як крилами)
І великі, і малі                                         (руки вгору, руки вниз)
Сіли собі на ріллі                                    (присісти)
Заспівали: "Тра-ра-рі"                             (встати)
Де журавка ходила                (ходьба з високими підніманням стегна)
Там пшениця родила
Де журавель походив –
Там ячмінь уродив.
3. Творча робота, (впр. 130.. с.60)
- Складіть і запишіть речення з одним словосполученням. Зробіть звукову схему слова КЛЮЧ.
4. Гра "КОЛА НА ВОДІ".
Я - яскравий
Л - лагідний
И - квіти
Н-  ніч
К - канікули
А - авіалайнер.
5. Самостійна робота.
У зошиті з письма
Я коса чи пряма.
Ще можу я, повірте,
І креслити, і міряти.
А якщо треба, враз
Шикую школу, клас. (А.Арсірій)
- Про що говориться у загадці?
- Про які значення слова лінійка говориться у загадці?
- Що спільного у значенні цих слів?
Виконання вправи 131 (с. 60).
6. Пояснити значення прислів'я.
НЕДАРЕМНО ХОДИТЬ СЛАВА,
ЩО МАЙСТРА БОЇТЬСЯ СПРАВА.
V.  Підсумок уроку.
1. Вікторина (усно)
а) Вправа-конкурс.
  Назвати іменники, які, залежно від написання, можуть означати власну чи загальну назув.
Користуйтесь словником! (10 балів).
1 група                               2 група                               3 група
Земля - земля                   Орел - орел                       Роман -роман
б) Завдання-жарти. Кожній групі - запитання. (1 бал за відповідь)
- Як ключ до неба добирається? (Журавлині)
- Якою голкою не пошиєш строчки? (їжака, ялинковою)
-    Що палає, але ніколи не розбивається (Температура)
- Яку річку можна зрізати ножем? (Прут)
- Яке місто літає над горами? (Орел)
- З якого крана не набереш води? (з підйомного)
Підведення підсумків. Визначення переможців.
VI. Домашнє завдання.  С. 61, впр. 132.








УРОК№3
Тема: Слова, які звучать і пишуться однаково.
Мета: ознайомити учнів з омонімами (без вживання терміна); вчити
вдумливо сприймати мовлене і записане слово; розвивати інтерес до мови, лексичного значення слів; виховувати почуття гордості за рідну українську мову.
Обладнання: маршрутна карта країни Лексикології, книжки з творчими завданнями, парні малюнки.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Схились голівки, до праці мерщій.
Ти всі перешкоди здолати зумій.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилинка не втратилась марно.
II. Перевірка домашньої роботи.
1. Відповіді на запитання.
-    Які багатозначні слова ви знайшли? Чому вони багатозначні?
2. Три учні одержують завдання на картках.
3. Вибірковий диктант.
  Виберіть слова, що мають два і більше значення.
Замок взяли штурмом. Замок відкрився.
На нотному стані зображено скрипічний ключ. Я маю ключ від квартири.  Ключ журавлів пролетів над селом.
Злетів останній березовий листок. Дай мені чистий листок у лінійку.
Поясніть значення кожного слова.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
Мова, наша мова,
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова
                                                                            (Ю. Рибчинський).
2. Розповідь учителя.
  Багато письменників пишуть про красу мови, красу слова. Сьогодні ми поговоримо про правителя країни Лексикології - Слово, про слова, які звучать і пишуться однаково.
3. Гра у віршах «Знайди мене».
А) З галявини багатозначних слів ми перейдемо в поле слів, які звучать і пишуться  однаково, а щоб ми не заблукали на пшеничному чи ячмінному полі, нам допоможе пес Барбос. Ігор вирішив погратися з псом.
Ну й охочий брат мій Ігор
До усяких жвавих ігор.
Де яка у світі гра є,
Залюбки у неї грає.
- Які слова повторюються? А що означають.?
б) Граючись, Ігор побачив...
У стоніжок по сто ніжок.
Всі сто милися,
Всі стомилися.
                      (Г.Бойко)
- Які слова у цьому вірші повторюються?
- Хто така стоніжка?
в)  Пес Барбос повів нас через...
Дорога стелилась через золоте поле пшениці…
Дорога ваза з волошками вигравала всіма кольорами райдуги.
  • Назвіть слово, що повторюється.
Висновок. Щоб правильно зрозуміти такі слова, треба їх прочитати, чітко вимовити ввести в речення.
4. Хвилинка каліграфії.
    Письмо по пам'яті.
Песик з поля волошку ніс
І поранив собі ніс.
5. Гра "ЛАНЦЮЖОК СЛІВ".
  Пес - великий, лагідний, веселий - клоун - цікавий, смішний - віршик - дитячий, маленький - дитина - хитра - лисиця - руда, швидка - час.
IV. Тренувальні вправи.
1. Коментоване письмо (впр. 133)
2. Ознайомлення з правилом (с. 61)
3. Робота в групах (диференційовано).
1  група.
  Складіть і запишіть 2 речення зі словом поле, щоб це слово мало різне значення.
2 група.
  Спишіть вірш, у першому реченні підкресліть підмет і присудок.
Я візьму маленький прут,
Пожену гусят на Прут.
Хоч купатиму не в милі,
Стануть чисті всі та милі.
3 група.
С.62,впр. 135.
4. Перевірка завдання по групах.
.    ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Пригадаймо, друзі, вмить,
Як пшениченька шумить:
Ш-ш-ш-ш-ш.
Як в гайку струмок дзвенить:
Джер! - Джер! - Джер!
Всі ми трохи пошуміли,
Від роботи відпочили.
5. Гра "ХТО БІЛЬШЕ?".
Гей, стрільці, хапайте луки,
Та біжіть бігом на луки!
Комарня там вельми сита –
Настріляте зо три сита!
                               (С.Павленко)
Схожий він на апельсин
І на небі лиш один.
Нас же в батька   кільканадцять,
Я й брати - всього дванадцять (Місяць)
                                   (А.Свашенко)
Я у кожній деревинці
Квітці, кущику, травинці.
В класі ж на уроці мови
Ти побачиш мене в слові. (Корінь)
                                (А.Свашенко)
Друг мій воду набирає,
Я у вирій відлітаю. (Журавель)
                                   (С.Павленко)
- Прочитайте слова, які виписали.
6. Вірші-жарти.
С.61, впр. 134 (усно)
V. Домашнє завдання.
С.62,впр. 136.
-      Що таке наголос?
-     Який склад називається наголошеним?
-     Який склад називається ненаголошеним?
VI.  Підсумок уроку.
 Лінгвістична гра-естафета (письмово) (На дошці вивішені парні малюнки)
Я на дереві гойдаюсь,
Я в конверті відправляюсь. (Лист дерева, лист у конверті)
Я воду закриваю, Я вантажі піднімаю. (Кран для води, піднімальний кран).
Я в небі сяю,
Я тлю всю поїдаю.  (Сонечко - зірка, сонечко - комашка)
Це слово три значення має:
То двері воно зачиняє,
То тягнеться ніжно до мами,
То букви виписує вправно. (Ручка)
  • Що спільного у цих словах? (Назва предмета)
  • Що відмінне? (Значення).

УРОК № 4
Тема: Спостереження за роллю синонімів та антонімів у тексті.
Мета: закріпити вміння спостерігати за роллю слів-синонімів, слів-антонімів та багатозначних слів; вводити словосполучення у речення; розвивати мовне чуття, інтерес до мови, увагу до лексичних значень слів, уміння користуватися ними; прищеплювати любов де багатозначності і співучості української мови.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань.
Обладнання:  маршрутна карта Лингвістики, малюнки про осінь. О.Вартабедяи "Осінь на Замовій горі", лялька Оленка-Осінь.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу до уроку.
Щоби бали були вищі,
Треба вивести ще краще
Кожну букву, кожен штрих
Клас працює, клас притих.
1. Епіграф до уроку
У садах, гаях блукає,
Жовті шати одягає,
Золотисту стелить постіль,
Жде сестрицю білу в гості.
2. Кросворд.
(Осінь).




А








Н




Н







О

(Груша, апельсин, лимон, яблуко)
  • Як ще можна назвати фрукти? (Садовина).
  • Овочі? (Городина).
  • Як називаються слова, близькі за значенням? А протилежні?
II. Вивчення нового матеріалу.
1. Оголошення теми і мети уроку.
2. Бесіда вчителя.
- Хто описує осінь (Письменники, поети).
- Хто малює осінь? (Художники)
3. Лінгвістичний експеримент (Нечуй-Левииький "Осінній день ")
Осінній день
  День був ясний, сонячний та теплий. Сонце ходило на небі низько, але ще добре припікало косим промінням. Тихий вітер ледве ворушився. Половина листя на вербах уже пожовкла, але на тополях, осокорах лист зеленів, ніби влітку. Якби не жовте листя в садках, то можна було б подумати, що надворі справжнє літо. Тільки зелена низька озимина нагадувала про осінь. Надворі летіло павутиння. Воно обснувало тополі, верби, стежини, тини: маяло на вершечках  садків і знов летіло та летіло; хто його зна де воно й бралося.
- Прочитайте уривок тексту (на карточках).
-    Яким настроєм він пройнятий?
- Що було б, якби письменник не використав синонімів, антонімів?
4. Каліграфічна хвилинка.
   Запишіть перше речення з уривку "Осінній день".
День був ясний, сонячний та теплий.
  Знайдіть синоніми у реченні.
- Чому прикметник теплий не синонім? (Тому, що називає іншу ознаку дня).
5. Пояснити значення прислів'я.
                             ЖИТТЯ БІЖИТЬ - ЯК МУЗИКА ДЗВЕНИТЬ
6. Коментоване письмо.
     С. 62, впр. 137.
7.  Комунікативні вправи (робота в групах)
1  група.
а) Перебудуйте речення так, щоб воно стало спонукальним.
Вересень ніжний, ласкавий і милий, дає нам свою осінню силу.
(Вересне ніжний, ласкавий і милий, дай нам своєї осінньої сили).
б) Підкресліть звертання.
       Назвіть синоніми. (Ніжний, ласкавий, милий)
2 група.
а)  виберіть слова-синоніми, які найточніше відповідають змісту речення.
               Жовтень (ходить, бродить, крокує, іде, човгає) по краю.
б) Яке це речення за метою висловлювання?
в) Встановіть зв'язок слів у реченні.
З група.
Підкресліть основу речення.
Листопад - онук вересня, син жовтня, зимі рідний брат.
- Перевірка роботи груп.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Ми лісочком йшли                                            (ходьба на місці)
Грибочок знайшли                                            (присідання)
Нагнулися, підняли                                 (нахили тулуба вперед)
У кошик поклали                                               (покласти у кошички)
І далі пішли                                                       (ходьба на місці)
Ми лісочком йшли,
Малину знайшли
Дотягнулися, зірвали,
У кошик поклали
І далі пішли.
III. Тренувальні вправи.
1. Індивідуальна робота.
   1 учень                                    2 учень                                   3 учень
с.63, впр.140                        с.64, впр. 142                            с.65, впр.145
2. Колективна робота.
Відредагуйте текст (с.63, впр. 139)
3. Творча робота (с.63, впр. 138).
4. Вправа-конкурс "Хто швидше та влучніше".    (С.66,впр. 149)
5. Гра "Кола на воді"
І - іній - Ліс стояв притрушений інеєм.
Г - грудень - Це було наприкінці грудня.
Р - радісний - У дітей був радісний настрій.
А -  а все ж таки -   А все ж таки вони хвилювались.
Ш - швидко - Час спливав швидко.
К -   камін – У каміні дружньо потріскували дрова.
И - годинник - Годинник почав відбивати перші хвилини Нового Року.
IV. Підсумок уроку.
1. Відповіді на запитання.
-     Що таке синоніми? Що таке антоніми?
-     Наведіть приклади.
-     Для чого ми вивчаємо слова-антоніми та слова-синоніми?
2. Робота з таблицею.

Синоніми – близькі                Антоніми – протилежні            Омоніми – слова, які мають
за значенням слова:               за значенням слова:                  однакове звучання і різні
                                                                                                           значення:                                                                                                                                                     
                  огорожа                    високий – низький                  коса дівоча
                   паркан                     входить – виходить                 коса лінія
                   живопліт                     праця – лінь                         пляж на косі
                   частокіл                                                                    коса, якою косять
                      тин                                                                                   
           
                                                            Слова


                       Однозначні:                                   Багатозначні:
                            Калина
                              Верба
                                               Пряме значення:                 Переносне значення:
                                                Діти виглядають                   Місяць виглядає

V. Домашнє завдання (диференційовано).
1 група                               2 група                                        З група
с.63, впр. 138                  с.64, впр. 143                               с.66, впр. 147
Підготувати пісню про рідний край.

УРОК №5
Тема: Складаємо розповідь на задану тему.
Мета: Поглибити уявлення учнів про рідну природу, вчити бачити і розуміти прекрасне як в природі, так і в житті, на картині, в музиці, поезії; удосконалювати вміння висловлювати свої почуття і захоплення, виражати їх в письмовій формі; допомогти відчути яскравість осінніх барв, щедрість осені; розширювати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи та повагу до людей праці.
Тип уроку:   урок розвитку зв'язного мовлення.
ХІД УРОКУ
I. Організаціонний момент.
Самостійно я працюю,
Помилок не буде, факт!
Я уважно помудрую,
Щоб вийшов добрий результат!
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Загадка.
Вітер листя зносить
Бо надходить... (осінь)
2. Розповідь вчителя.
  Так, це осінь. І сьогодні ми вирушаємо у подорож у світ прекрасного, у світ природи. А допоможе нам у цьому мистецтво: музика, живопис, поезія.
  Ви знаєте, що музика розповідає про природу, про наш настрій - веселий чи сумний. Скажіть, хто створює музику? (Композитор). Світ природи, що нас оточує, різноманітний і багатий. Красу форм і кольорів відтворює живопис. Хто малює картини? (Художник). Про все це можна розповісти художніми засобами та поетичними словами.
3. Розгляд ілюстрацій про осінь.
- Ніби справжня художниця, без пензлика, без олівця розфарбувала дерева, кущі, трави. Запросила всіх на свій прощальний карнавал.
- Який колір осінньої пори найбільше повторюється?                                            
- Які є відтінки жовтого?
«Виблискують у небесній сині жовтою різьбою берези, святковими у своїй красі стоять золотаво-червоні клени, переливаються бронзою осики, від фіолетово-червоних до мідних відтінків сяють вдалині ще вбрані в свої шати дерева.                                                                                                   А.С.Волкова "Осінь"
4. Слухання музики про осінь.
-     Які картини викликала музика у вашій уяві?
-     Які почуття пробудила у вас мелодія?
5. Підсумок.
  Ми послухали і подивилися, як поети, художники, композитори змальовують осінь, а тепер прийшла і наша черга.
III. Оголошення теми і мети уроку.
1. Вчитель.
  На нашому сьогоднішньому незвичайному уроці ми побуваємо в гостях у чарівниці-осені, вирушимо з нею у мандрівку в осінній сад. Будемо спостерігати за змінами в природі і розповімо про осінній сад.
- В ролі кого ви будете? (Письменників).
2. Послухайте і порівняйте два тексти.
І. Настала осінь. Стає прохолодніше. На деревах почало жовкнути листя. Небо часто вкривається хмарами.
II.  Жовтокоса чарівниця-осінь прилетіла на золотому коні у ліси і парки. Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І зашелестіли на них багряні шати. На землі рясніє барвистий килим. На високому холодному небі повільно пливуть хмари. Чудово навкруги!
-     Яку пору року описано в цих текстах?
- У якому тексті автор ставить перед собою мету лише повідомити про ознаки осені?
-     Де може трапитись подібний опис?
-     Яке завдання другого тексту? Яке враження від нього?
- Прочитайте перші речення у цих текстах. Чи однаковий їх зміст? Чим вони  різняться? {У першому тексті повідомляється, що настала нова пора року. У другому – автор першим реченням передає своє враження від приходу осені, називає її чарівницею).
-  З чого видно, що другий текст - це художній опис?
   (Автор використовує образні вислови).
-  Які образи, вирази використовуються? (Епітети: жовтокоса, барвистий, художні означення: осінь-чарівниця).
IV. Робота з мовним матеріалом.
1. Завдання 1 (зошит с.8)
  Прочитати текст "Свято осені", підкреслити слова, які найбільше сподобалися. Пояснити свій вибір.
2. Завдання 2 (зошит с.8)
  Дібрати близькі за значенням слова:
Барви - кольори, відтінки, фарби;
Вбрання - одяг, шати, наряд, плаття:
Багряний - яскраво-червоний, буро-золотий.
Горять - виблискують, сяють, переливаються, жевріють, палахкотять.
3. Бесіда за матеріалами екскурсії.
-     Які барви ми бачили під час екскурсії?
-     Які дерева дивовижно красиві восени?
-     Яке дерево вам найбільше подобається? Чому?
4. Читання поезії.
(Діти розказують вивчені вірші про осінню пору року).  
ПІДСУМОК:
   Погляньте ще раз, як гарно у саду. Ви гадаєте, навколо нас звичайні дерева? Не зовсім так … Десь тут, між яблунями та грушами, сливами й абрикосами причаїлася Осінь. Зовні вона й справді дуже схожа на інші дерева, але пильне око її впізнає. Вбрання на ній - барвистіше, сама вона – постави королівської. Вночі, коли темрява огортає землю, диво-дерево обертається на чарівну красуню-хужожницю.
  Осінь - щедра пора. Не злічити золотавих листочків, що їх зронять дерева. То дарунки гостям саду.
V. Фізкультхвилинка.
а) Злітає листя зливою
   І падає, німіє.
   Вітерець пісні наспівує,
   А сам все дужче дме.
б) Склади загадку (осінні листочки-парашутики).
Зелені братики на дереві сиділи,
Восени парашутиками звідти полетіли.
VI.  Робота над складанням розповіді "Осінній сад" за планом і опорними словами.
1. Дати відповіді на питання.
-     Яка пора року настала?
-     Якими стали дерева в саду?
-     Як змінилася трава? Як поводяться птахи?
-     Яку роботу принесла осінь в сад людям?
2. Словникова робота.
а) Осінь - щедра, золота, руда, золотокоса, жовтогаряча, багата, чарівниця, художниця, красуня, барвиста, яскрава, чепурна, святкова.
Прийшла - прилинула, завітала.
Дерева - різнокольорові,  барвисті,  голі,  безлисті,  строкаті,  задумливі,  позолочені, святково вбрані.
Листочки - золотисті, строкаті, різнобарвні, ніби золотий дощ.
Трава -  пожовкла, висохла, пошерхла, зів'яла, примерзла.
Квіти - відцвіли, висохли, зів'яли, цвітуть, пломеніють айстри, пишаються жоржини, ніжно посміхаються хризантеми.
Птахи - замовкли, затихли, весело співають, не чути співу, прощаються з рідною землею.
Робота в саду - клопітлива, весела.
б) Пояснити значення прислів'я.
•    ДОБРЕ ВОСЕНИ ПРАЦЮЄШ - СПОКІЙНО ЗИМУ ЧЕКАТИМЕШ.
•    ДЕ ГОСПОДАР ДОБРЕ РОБИТЬ, ТАМ І ПОЛЕ ЩЕДРО РОДИТЬ.
в) Читання вірша.
                                                              Вересень
В сизому тумані
В сині димовій -
Яблука рум'яні,
Груші медові.
Вміє одаряти
Сотнями дарів
Осінь, щедра мати
Всіх трудівників.         М.Рильський
г) Гра "ДОБЕРИ ГАРНЕ СЛОВО"
Сонце - ласкаве, гарячий апельсин, золота куля.
Небо - чисте, блакитне, глибоке море, синій купол.
Хмарка - пухнаста, м'якенька, човник, подушечка, гостя неба.
Дощ - сумний, прозорий, скляний, сльози неба.
Сад -добрий, мудрий, стрункий, гарний, щедрий богатир.
3. Робота над будовою тексту.
а) Прочитайте тему твору, вдумайтесь у неї.
-     Про що обов'язково треба буде сказати у творі?
     (Про красу та щедрість осіннього саду).
-     Який буде текст? (Текст-розповідь з елементами опису).
-     У якій саме частині будемо описувати красу саду восени? (В основній).
б) Яким може бути зачин?
  Ось і завітала осінь-чарівниця в наш сад. Якими тільки барвами не розмалювала вона дерева!
в) Основна частина.
- Які дерева? (Яблуні, груші, сливи, абрикоси, вишні, алича та ін.).
- Як поводяться птахи?
г) Що треба сказати в кінці тексту?
-     Яку роботу принесла осінь в сад людям?
(Розповідь повинна відображати ваше ставлення до описуваного).
4. Усне складання розповіді (2-3 учні).
5. Запис у зошиті. (с.9).
6. Перевірка і аналіз написаного (2-3 учні).
VII. Підсумок уроку.
- Про яку пору року ми говорили?
- Чим приваблює осінь?
- Які її ознаки і характерні риси?
У Вересня щедра рука.
- Заходьте! - він з двору гука.
Яблука трусить з гілок,
І сипле в портфелі сливок,
Солодкий зрива виноград –

І кожен з нас Вересню рад!

Немає коментарів:

Дописати коментар