Конспекти уроків з математики

Урок
Тема. ПЕРЕТИН ПРЯМИХ. ТОЧКА. ВІДРІЗОК. ПРОМІНЬ. ПОРІВНЯННЯ ВІДРІЗКІВ ЗА ДОВЖИНОЮ. ВІДПОВІДНІСТЬ КІЛЬКОСТІ ОБ'ЄКТІВ ЧИСЛУ
Мета: ознайомиш учнів з відрізком, точкою, променем; вчити порівнювати відрізки «на око»; формувати розуміння судження: точка належить прямій; пряма проходить че­рез точку; вправляти у розв'язуванні прикладів на додавання; розвивати мислення; виховувати старанність.
                     Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.              Лічба предметів
Лічба від 1 до 7; від 7 до 1.
Назвіть число, попереднє до числа 7.
Як утворити число 7?
2.              Математичний диктант
- Запишіть числа, наступні до чисел 1; 5.
- Запишіть числа, попередні до чисел 4; 2.
- Запишіть «сусідів» числа 6. Один учень працює біля дошки.
     Гра «Засели будиночки»
III. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1. Підготовча робота
- Сьогодні ми будемо мандрувати країною Геометрією. У цій Країні жи­вуть геометричні фігури.
- Подивіться на дошку. Як можна назвати одними словом ці фігури?
- Назвіть їх.
- Чи можна замкнути пряму лінію? (Ні, бо вона перестане бути прямою і стане кривою.)
2. Пояснення  вчителя
- У країні Геометрії є вулиця Нескінченна. (Учитель на дошці малює пряму лінію.)
— Вся пряма помістилася на дошці? (Ні, лише її частина.)
- Пряму можна продовжувати в обидва боки нескінченно, тому і вулиця має таку назву.
- Бігла по прямій курочка й розсипала зернятка.
- На що вони схожі? {На точки.)
- Через точку проведемо кілька прямих ліній. Тоді кажуть: «Прямі пере­тинаються в одній точці».
Одні точки належать прямій лінії, а інші — не належать.
- Порахуйте, скільки крапок належить прямій лінії? А скільки --- ні?
3.              Робота за підручником (Завдання 1) (с.31)
- На якому малюнку показано перетин прямих? Скільки точок позначено на прямій праворуч? Скільки точок позначено поза прямою? Скільки всього точок позначено?
4.              Ознайомлення з поняттям «відрізок», «промінь»
Двоє учнів виходять до дошки й натягують мотузочку.
- Яка лінія вийшла? (Пряма)
- Тепер ми зав'яжемо вузлики. Ми відрізали вузликами частину прямої.
- Що в нас вийшло? (Відрізок)
- Якщо дві точки з'єднати частиною прямої, то отримаємо відрізок. Ці точки називають кінцями відрізка.
 



Відрізок — це частина прямої лінії, яка з обох боків обмежена точками, Якщо частину прямої лінії обмежити тільки з одного боку точкою, то це буде промінь.
Промінь — це частина прямої, яка тільки з одного боку обмежена точкою.




Учитель на дошці малює гострий кут, прямий, тупий кути.
        
- Такі фігури називають кутами. Вони утворені за допомогою двох про­менів, що мають спільний початок.
Завдання 2
- Як називається пряма, кінці якої позначені точками?
- Як називається пряма, яка тільки з одного боку обмежена точкою?
-  Порівняння відрізків за довжиною                                                                                        
Завдання З
- Розгляньте відрізки.
- Скільки відрізків однакової довжини? Який відрізок найкоротший?
Фізкультхвилинка
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота в зошиті
Під керівництвом учителя учні під лінійку креслять пряму лінію, виді­ляють на ній точками відрізок, позначають кілька точок поза прямою.
Без початку, без кінця
Лінія пряма оця.
Скільки нею не іти,
До краєчка не дійти.
2.             Самостійна робота. Розв'язування прикладів на додавання
1 + 2=             2 + 4=             4 + 3 =
   3 + 1=             3 + 3=             4 + 1 =
Пальчикова гімнастика «Чопулята»
Указівний і середній пальці «ходять» по столу.
Чопу-чопу-чопулята,                           Чопу-чопу від колиски
Ви — маленькі ноженята.                - До рудої кицьки Лиски.
3.             Гра «Постав на якір пароплав»
Завдання 4
   Розв'яжіть приклади і перевірте, чи правильно з'єднано кораблі з яко­рями.
     Завдання з логічним навантаженням
Завдання 5
  Яка лінія намальована?
  Покажіть відрізок. Скільки тут променів?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
- Що нового дізналися на уроці?
- Яких мешканців країни Геометрії запам'ятали?






Урок  
Тема. ЧИСЛО І ЦИФРА 3. ПОРІВНЯННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 3.
ФОРМУЛЮВАННЯ СУДЖЕНЬ ТИПУ «ЯКЩО..., ТО..,». НАПИСАННЯ ЦИФРИ З
Мета: ввести поняття «число три»; ознайомити учнів з написанням цифри 3; навчати порівнювати довжину г товщину предметів; розвивати мислення, вміння викорис- товуватиу мовленні судження типу «якщо..., то...», виховувати старанність.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.      Гра «Оплески»
Учні плескають у долоні стільки разів, скільки предметів на малюнку по­казує вчитель.,
2.      Усна лічба. Гра «Ланцюжок»
Один учень починає називати числа по порядку, починаючи від одного; За командою вчителя «Стоп!» він замовкає, продовжує наступний учень. Лічба триває у зворотному порядку.
3.      Весела лічба
• Під кущами Вздовж ріки                  • В гості йдуть: Марійка,
Оселилися жуки.                                    Її подружка-Надійка,
Син і донька, батько й мати.                З іграшкою Гнат...
Спробуй всіх порахувати!                    Скільки всіх малят?
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1.   Робота з дидактичним матеріалом
  Скільки яблучок? (3) Скільки грушок? (3) Скільки слив? (3)
  Яке число будемо сьогодні вивчати?
Зранку їжачок гуляє,                            Два у кошику приніс,
На обід гриби збирає.                         А один туди не вліз.
  Скільки грибів зібрав їжачок?
  Як отримали число 3?
Завдання 1
- Полічіть, скільки бусинок ліворуч, а скільки праворуч?
- Як можна утворити число 3 із числа 2?
- Покладіть одну паличку ліворуч і три палички праворуч.
- Де менше? (Ліворуч)
- Яке число менше? (1)
Вимовляємо: «Один менше трьох». Позначаємо 1 < 3 (запис на дошці).
- Покладіть трипалички ліворуч і дві палички праворуч.
- Де більше? Яке число більше? (3).
Вимовляємо: «Три більше двох». Позначаємо 3 > 2 (запис на дошці).
- Покладіть три палички ліворуч і три палички праворуч.             
- Скільки ліворуч? Скільки праворуч? Тобто порівну.
Вимовляємо: «Три дорівнює трьом».
5. Первинне закріплення
Завдання 2
-          Прочитайте записи про порівняння чисел.
      Завдання З
- Скільки скибок кавуна ліворуч; праворуч?
- Прочитайте рівність 2 = 2.
Фізкультхвилинка
6.  Порівняння предметів за розміром «довгий — короткий» «тонший — товщий»
Завдання 4
На городі в нас грядки,
На грядках — рясні листки:
Там зростають малюки,
Зелененькі... (огірки).
- Який огірок довший, а який — коротший?
- Який огірок тонший, а який — товстіший?
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.          Робота в зошиті
Ось і трійка виступає,
Таємницю розкриває:
 Глянь — на подив дітвори
З двох карлючок вийде «три».
Написання цифри  З
Пояснення вчителя. Написання цифри в повітрі.
Написання цифри 3 в зошиті під рахунок «і-раз,— і-два».
2. Самостійна робота
4.      Намалюйте в зошиті:
1-й     ряд — 3 кружечки;
2-й     ряд — 3 квадратики;
3-й     ряд — 3 трикутники.
5.      Розфарбуйте:
1-     й  ряд — 1 кружечок червоним кольором;
2-     й  ряд — 2 квадратики жовтим;
3-     й  ряд — 3 трикутники зеленим.
- Що нагадують вам ці кольори? (Сигнали світлофора.)
- Що вони означають?
Пальчикова гімнастика
Запишіть нерівності у зошиті.
3>1    2 >1    1<3
2< 3          1 <  2          3  >2
2.          Гра «Закінчи речення»
Завдання 5 за підручником (с. 16)
-          Якщо сестра старша від брата, то брат...
-          Якщо Оля живе далі від школи, то Петрик живе...
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
- З яким числом ознайомилися на уроці?
- Викладіть цифру 3 із каштанів, ґудзиків, мотузки.


Урок
Тема.  СКЛАД ЧИСЛА 7. ДНІ ТИЖНЯ. НАПИСАННЯ ЦИФР
Мета: розглянути всі варіанти складу числа 7; навчати складати, розв'язувати і запису­вати приклади на додавання в межах 7; вивчити назви днів тижня; вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати мислення; виховувати старанність.
                    Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.                  Гра «Листоноша»                                                                                                            
  Хто такий листоноша?
  Він ніс листи, але раптом його велика сумка розірвалася, і всі листи роз­сипалися. Допоможіть листоноші зібрати листи і рознести по домівках.
На дошці — малюнки будинків з цифрами 2; 3; 4; 5; 6;
                     конверти з прикла­дами 2 + 2; 1 + 1; 3 + 2; 4 + 2; 2 + 1.
2.            Лічба в межах 7
Завдання 1 (с. З0)
   Скільки метеликів на малюнку?
Скільки ластівок?
Назвіть числа від 1 до 7; від 7 до 1; від 3 до 7; від 2 до 7.
3.  Гра «Мовчанка»
Покажіть числа, наступні до чисел 2; 4.
  Покажіть числа, попередні до чисел 7; 5.
  Назвіть «сусідів» числа 3.
Яке число стоїть між числами 1 ІЗ?
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1.                  Робота з паличками для лічби
   Покладіть 7 паличок ліворуч. Відсуньте 1 паличку праворуч.
  Скільки паличок Ліворуч? А скільки — праворуч? Як можна одержати число 7?
Діти, відкладаючи по 1 паличці вбік, називають усі випадки складу чис­ла 7. Учитель записує приклади на дошці, а діти — в зошиті.
2.            Первинне закріплення
Завдання 2
  Поясніть, на які два числа можна розкласти число 7.
Доберіть Числа за зразком. Запишіть утворені вирази.
Фізкультхвилинка
3. Дні тижня
Загадка
• Нас 7 братів.
Роками всі рівні,
 На ім'я різні.
Відгадайте, хто ми? (Дні тижня.)
Завдання З
- Назвіть хором назви днів тижня.
- Покажіть на числовому «віялі» цифру, що позначає кількість днів у тижні.
- Цифрою один позначений понеділок.
- Який день тижня позначений цифрою 2; 3; 7?
Завдання 4
- Учора була неділя. Який день сьогодні?
- Який день буде завтра? післязавтра?                                 
- Який день передує неділі; середі; вівторку?
—Скільки робочих днів? Скільки — вихідних?
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.      Хвилинка каліграфії
- Запишіть у зошити цифри від 1 до 7. («Конкурс красунь»)
2.       Самостійна робота
- Поставте знаки «>», «<».
1 … 2                                         4…2                  5 …6
 3…2                   5…4              6 … 4
Пальчикова гімнастика «Сонечко»
Долоні торкаються одна одної біля зап'ястя, пальці розчепірені. Кисті ру­хаються у протилежних напрямках.
Вийди, вийти, сонечко,
на дідове полечко,
на бабине зіллячко,
на наше подвір'ячко.                                             
Т.Момот
3. Складання, розв'язування, читання прикладів на додавання за предметними малюнками
Білочка в лісі стрибала.                          
Запаси на зиму готувала.
Полічіть швиденько їх!
Скільки грибочків, шишок, горіхів усіх
Білка в дупло поскладала?
  
4. Робота з геометричним матеріалом
Завдання 5
- Скільки всього ламаних ліній?
- Скільки замкнених ламаних ліній?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
- Чого вчилися на уроці?
- Що нового дізналися?
- Що повторили?



 Урок математики 0102  1А
Тема. ДЕСЯТОК. ПОВТОРЕННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ і ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ У МЕЖАХ 10. РОЗВ'ЯЗУВАННЯ ЗАДАЧ
Мста: ознайомити учнів з десятком— новою лічильною одиницею; вдосконалювати обчислювальні навички під час розв'язання задач і прикладів у межах 10; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.            Усна лічба
Гра «Ланцюжок»
3 + 3 = …—4 = … + 2 =…-1 =… + 6=9
10-5=… + 2 = …-4 = … + 5 =..+2 = 10
2.            Математичний диктант
—           Число 3 збільшити на 7.
—           Число 10 зменшити на 9.
—           Перший доданок—1, другий доданок — 8, Чому дорівнює сума?
—           5 плюс 2, мінус 3.
—           10 мінус 6, плюс 1.
— Запишіть «сусідів» числа 9;   попереднє число до числа 5;   наступне до числа 6.
3. Веселі задачі
Десять ялинок у лісі росли,
В школу на свято одну відвезли.
Скільки ялинок лишилося там?
Добре подумаєш, скажеш це сам. (10-1=9)
Два грибочки білка швидко
Понесла в своє дупло.
А в дуплі в неї раніше
Три грибочки вже було.
А тепер скажіть ви нам,
Скільки всіх грибочків там? (2+3 = 5)
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1.            Робота за підручником (с 84)
Завдання 1
Повторення чисел першого десятка.
—           Спишіть, заповнюючи пропуски.
—           Оберіть найкращу цифру і відзначте її короною. («Конкурс красунь»)
2.            Робота з демонстраційним матеріалом
—           Скільки грибочків поклали до кошика? (8)
—           Додамо до них ще 1 грибочок. Скільки грибочків стало в кошику? (9)
—           Як  дізналися? (8 + 1= 9)
—           Додамо до них ще 1 грибочок. Скільки грибочків стало в кошику? (10)
—           Як дізналися? (9 + 1 = 10)
3.            Утворення числа 10
Завдання 2
—           Скільки білих квадратиків? Скільки блакитних?
—           Скільки всього квадратиків?
—           Як утворили число 10?
            Якщо взяти 10 паличок і зв’язати їх у пучок, то ми отримаємо 1 десяток па¬личок.
—           Десять одиниць — це десяток.
—           Є предмети, які легше рахувати десятками: яйця, ґудзики, горіхи.
4.            Гра «Магазин»
    На столі вчителя лежать картонки з нашитими на них десятками ґудзиків. Один учень — покупець, інший — продавець. Покупець називає певну кіль¬кість ґудзиків: «Продайте мені, будь ласка, два десятки ґудзиків». А прода¬вець видає цю кількість за допомогою картонок з ґудзиками. Потім учні міня¬ються місцями.
Фізкультхвилинка
ІV.  ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.  Лічба десятками за предметними малюнками   у групах
2.            Робота над задачами
Завдання 5
1)            Читання задачі сильнішими учнями. Повторення умови за допомогою запитань.
—           Повторіть питання задачі.
—           Книжок у Петрика стане більше чи менше? Чому?
—           Запишіть розв’язування задачі.
—           Дайте повну відповідь на запитання задачі.
2)            Читання задачі сильнішими учнями. Повторення умови за допомогою запитань.
- Повторіть питання задачі.
-  Книжок у Петрика стане більше чи менше? Чому?
-  Запишіть розв’язування задачі.
-  Дайте повну відповідь на питання задачі.   
-  Чим схожі задачі? (Числовими даними.)
-  Чим відрізняються? (Розв’язанням, відповіддю.)
3.  Робота з геометричним матеріалом
Завдання З
- Накресліть відрізки завдовжки 10 см і 1 см.
-  Який відрізок довший? Який коротший?
-  На скільки сантиметрів другий відрізок коротший за перший?
-  Як порівняти два числа?
4.            Самостійна робота (завдання 4)
Пальчикова гімнастика «Кулька»
   Долоні торкаються одна одної. Коли «надимаємо кульку, долоні розводимо, торкаються лише кінчики пальців. Коли повітря виходить з «кульки» долоні повертаються у вихідне положення.
Надимаємо ми кульку:
Кулька кругла і товста.
Як повітря з неї вийде,
Буде кулька знов худа.
5.            Складання і розв'язування прикладів за малюнком у парах
Завдання 6
- Допоможіть бджілці і жабці розв’язати приклади.
6.            Завдання з логічним на вантаженням
Завдання 7
- Розгляньте малюнки.
-  Скільки на першому малюнку відрізків? а скільки променів?
-  Скільки на другому малюнку відрізків? а скільки променів?
-  На якому малюнку відрізків більше? Чому?
V.    ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
- На чотирьох лотках лежить по десятку яєць. Скільки всього яєць лежить на лотках?
-  Закінчіть речення:
«У мене є десять яблук — це...» (1 десяток яблук)
«Десять горіхів — це...»;
«Десять груш — це...».
       - Оцініть свою роботу на уроці сонечком або хмаринкою.





Урок математики3101   1А
Тема. ПЕРЕСТАВНА ВЛАСТИВІСТЬ ДОДАВАННЯ.   ЗАДАЧІ ТА ВІІРАВИ НА ЗАСВОЄННЯ ТАБЛИЦЬ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЕЛ 1-10
Мета: ознайомити учнів з переставною властивістю додавання; вдосконалювати обчис¬лювальні навички; розвивати мислення; виховувати інтерес до математики.
                                                                     ХІД уроку
І.  ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
І.  ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.            Усна лічба
Завдання 9 (с. 83)
—           Знайдіть зашифровані слова.
—           Поставте відповіді в порядку зростання.
2.            Розв'язування задач {робота з числовим віялом)
- 3 бочки вилили спочатку 7 л молока, а потім — ще 2 л. Скільки літрів мо¬лока вилили з бочки?
-  Курка має масу 2 кг, а гуска — 5 кг. На скільки кілограмів гуска важча від курки?
-  Коли у відро долили 3 л води, то там стало 7 л. Скільки літрів води було у відрі спочатку?
3.            Гра «Заповни пропуски»
5 + 3 = 5 + 1+ …                 10-6=10-3-…=
6+4=6+2+…                                       10-2=10-1-…=
3 + 5 = 3+1+… + … =                        9-5=9-1-…-…=
4 + 3 <…                               3+5>…                  6+1>      8-…                        10-6<3 + …
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1.            Підготовча робота
— Заповніть таблицю.
9             1             2             3             4             5             6             7             8
                                                                                                                            
- Назвіть випадки складу числа 9, які записані однаковими числами, але в різному порядку.
-  Які приклади на додавання можна скласти за цими випадками?
1 + 8 = 9                               8 + 1=9
2 + 7 = 9                               7 + 2 = 9
2.  Пояснення нового матеріалу
- Ви, напевно, помітили, що сума не залежить від того, у якому порядку розміщені доданки. Доданків може бути не тільки два, але й більше.
Робота з демонстраційним матеріалом
- Скільки білочок прийшло в гості? (7)
-  Скільки ведмежат прийшло в гості? (2)
-  А скільки їжачків? (І)
      - Скільки всього тварин? (10)
Учитель показує різні випадки приходу звірів у гості.
Висновок. Як би ми не переставляли тварин, сума увесь час буде одна¬ковою. (10)
 Тому що сума — де результат об’єднання. Тут важливо — скільки всього, а не в якому порядку додавати. Числа можна додавати в будь-якому порядку. Від перестановки доданків сума не змінюється.
3. Робота за підручником (с. 80)
Завдання 1. Первинне закріплення
- Скільки блакитних квадратиків угорі? а білих? Скільки всього квадра¬тиків?
-  Скільки блакитних квадратиків унизу? а білих? Скільки всього квадра¬тиків?
-  Який висновок можна зробити? (При додаванні числа можна перестав¬ляти.)
Фізкультхвилинка        
ІV.  РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1.            Продовження роботи за підручником (с. 80)
Завдання 2. Складання і розв'язування прикладів з опорою на малюнок
Завдання З
- Прочитайте приклади,
-  Що однакове в прикладах? (Доданки, відповідь.)
- Чим відрізняються приклади? (Порядком доданків,)
-  Прочитайте правило. (Додавати числа можна в будь-якому порядку.)
2.            Самостійна робота (завдання 4)
Зорова гімнастика
3.            Робота над текстовою задачею
Завдання 5
    Читання, аналіз, розв’язування задачі.
- Якою дією розв’язали задачу? Чому?
4.            Завдання з логічним навантаженням
               Завдання 7. Гра «Загубилося число»
- Числа другого рядка підписані під числами першого рядка за певним правилом. Із часом деякі числа «загубилися». Знайдіть ці числа. (Слід звер¬нути увагу дітей, на скільки збільшилося чи зменшилося кожне число, встановити певну закономірність.)
5.            Вправа на увагу
               Завдання 11 (с. 83)
- Що подібне й відмінне в кожній парі фотографій?
V.  ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
- Отже, підсумуємо!
—           При додаванні числа можна переставляти.
—           Складати числа можна в будь-якому порядку.
—           Від перестановки доданків сума не змінюється.

—           Якщо вам було все зрозуміло — намалюйте сонечко. Якщо вам було складно;—намалюйте хмаринку.






Урок МАТЕМАТИКИ 1601  1А
Тема. ТАБЛИЦІ ДОДАВАННЯ І ВІДНІМАННЯ ЧИСЛА 7. ЗАДАЧІ НА ЗНАХОДЖЕННЯ ОСТАЧІ. ОБЧИСЛЕННЯ ЗНАЧІНЬ ВИРАЗІВ
Мета: розкрити принцип побудови таблиць додавання і віднімання числа 7; формувати в учнів уміння розв'язувати задачі на знаходження остачі; розвивати самостійність під час роботи, математичне мовлення; виховувати акуратність.
                                                                           Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
ІІ. ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1.            Усна лічба. Гра «Мовчанка»

2. Гра «Знаки загубилися»
5+2*7   4*8-4
9*4 + 3 6 + 1*8
3. Розв'язування віршованих задач

• Руки вгору підніміть,
Пальці швидко полічіть.
Зліва п’ять і справа п’ять.
Скільки разом? Як сказать? (10)
* Шість веселих рогачів
В труби вигравали.
Ще два з трубами прибігли.
Скільки разом стало? (8)
* Під дубочком п’ять грибочків,
Під сосною їх чотири.
Скільки разом?
Полічили? (9)
* Дві синички, гарні пташки, на вербі сиділи,
П’ять подружок-щебетушок раптом прилетіли,
Скільки на вербі синиць?
Полічи веселих птиць. (7)

—           Розставте відповіді в порядку зростання.
—           Яке число найбільше? Яке — найменше?     
—           Назвіть «сусідів» числа 8.
—           Назвіть число, попереднє числу 10.
— Назвіть число, наступає числу 7.
ІІІ. ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НОВИМ МАТЕРІАЛОМ
1.            Повторення складу числа 7
- З яких чисел складається число 7
2.            Каліграфічна хвилинка Письмо цифри 7.
3.            Робота за підручником(с. 77)
Завдання 1Практична робота   у парах
Складання таблиць додавання і віднімання числа 7; Запис таблиць у зошит.
Прочитайте відповіді кожної таблиці.
 Затуліть лівійкою відповіді першого стовпчика. Прочитайте приклади від початку до кінця, називаючи відповідь.
Затуліть лівійкою відповіді другого стовпчика. Прочитайте приклади з кінця до початку, називаючи відповідь.
Фізкультхвилинка
4.            Первинне закріплення. Розв'язування прикладів з коментуванням
Завдання 2
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. ПРОДОВЖЕННЯ РОБОТИ ЗА ПІДРУЧНИКОМ (с.  71)
1.            Гра «В іграшковому магазині»
Завдання З
-  Хто яку іграшку хоче в подарунок? 
-  Що вибере хлопчик? (М’яч)
-  Що вибере дівчинка? (Ляльку)
2.            Робота над текстовою задачею на знаходження остачі. Запис у зошиті
Завдання 4
Учитель читає задачу.
- Скільки сніжинок вирізав хлопчик?
-  Скільки сніжинок він подарував однокласникам?
-  Про що запитується в задачі?
-  Як дізнатися, скільки сніжинок залишилося у хлопчика?
-  Яку дію використали? Чому?
3.            Усне обчислення значень виразів
Завдання 5
- Випишіть вирази, значення яких дорівнює 9.
Пальчикова гімнастика
Ми писали, ми писали,
Наші пальчики втомились.
Наші пальчики струснемо,
І писати знову почнемо.
4. Самостійна робота
— Вставте пропущені числа.
7-…=4                   9-…=3
6 + …=10                     10-…=7
5-…=5          3+… = 3
5.            Завдання для кмітливих
Завдання 6
- Які 2 фігури треба переставити щоб однакові фігури не стояли поряд?
V. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
- Повторення таблиці додавання і віднімання числа 7.

 - Яку дію виконаємо, якщо в задачі стоїть питання «Скільки залишилося»?



Тема: Задачі на знаходження часу за швидкістю і відстанню. Дії над іменованими числами. Самостійна робота. 4 клас.
Мета: Ознайомити учнів зі способом визначення часу за відомими швидкістю і відстанню; учити розв \язувати задачі на рух; повторити виконання дій над іменованими числами.
Розвивати самостійність; виховувати інтерес до математики.
-            Для того, щоб продуктивно працювати на уроці , пригадайте, якими величинами будемо оперувати під час розв'язання задач на рух? (Швидкість, час, відстань)
-            У яких одиницях вони вимірюються?
-                      Сьогодні ми будемо вчитися визначати час за відомими відстанню і швидкістю та розв'язуватимемо приклади з іменованими числами.
-            Якої складової плану, на вашу думку, не вистачає?
-             
Усний рахунок
Вивчення но­вого матеріалу
Ознайомлення з правилом
Робота в парах
Робота в групах
?
Самостійна робота
?
Оцінювання
Д/з
(Робота з іменованими числами; підсумок уроку)




IV. Етап організації плану діяльності
1. Усний рахунок
- За даними таблиці складіть і розв'яжіть задачі.
Рухомий об'єкт
Швидкість
Час
Відстань
Автомобіль
90 км/год
3 год
? км
Сокіл
200 км/год
2 год
? км
Літак
? км/год
2 год
4000 км
Велосипедист
? км/год
3 год
36 км

2.            Розв'язування прикладів (на планшетах).
1            в. 5 м 37 см - 2 м 89 см        3 в .90 ц 07 кг - 72 ц 58 кг
2            в. 11 м 43 см + 9 м 79 см     4 в. 13 ц 78 кг + 8 ц 28 кг
3.            Пояснення нового матеріалу. Колективна робота над задачею № 398:
-            читання умови та запитання задачі;
-            розв'язування;
-            висновок.
4.            Ознайомлення з правилом на с. 62.
5.            Усне виконання № 399:
-            за даними таблиці знайдіть час руху.
6.            Розв'язання задачі №400 (робота в парах).
1)210:70 = 3 (год) - час, за який проїхав відстань по асфальтованій дорозі;
      2)90 :45 = 2 (год) - час, за який проїхав відстань по ґрунтовій дорозі;
      3)3 + 2 = 5 (год) - час, за який проїхав усю відстань. Відповідь: за 5 год проїхав автомобіль усю відстань.
7.            Робота в групах за № 401:
-            Розв'яжіть задачу:
1            і 3 гр.—якщо човни рухалися назустріч один одному;
2            і 4 гр.—якщо човни рухалися в протилежні сторони.
1           в.: ( 17250 - 15000) + (19885 - 15000) = 7135 (км);
2            в.: 17250 + 15000 + 19885 = 52135 (км). Фізхвилинка
8.            Робота з іменованими числами:
-            рівності № 403;
-            приклади № 404.
9.            Самостійна робота.
1в.                               2 в.
1.           Приклади
-            Знайдіть суму чисел
3027 , 80702 і 125396                     20196 , 5974 і 203809
2.            Заповніть таблиці


 1 в.

Швидкість
Час
Відстань
Горобець
?
2 год
120 км
Зебра
15 км/год
?
45 км
Голуб
40 км/год
2 год
? км


2 в.

Швидкість
Час
Відстань
Лижник
?
2 год
24 км
Поїзд
70 км/год
?
280 км
Катер
24 км/год
2 год
? км



Як знайти час? Швидкість? Відстань? Домашнє завдання: задачі № 406, 407 (на вибір).

Тема: Задачі на знаходження суми і остачі. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання. Вимірювання довжини сторін многокутника. Побудова чотирикутника за зразком. 1 клас.

Мета: Формувати поняття про натуральне число, про структуру простої задачі та поняття геометричної фігури. Розвивати вміння працювати самостійно, організовувати своє робоче місце. Заохочувати дітей до співробітництва.
Обладнання: картки з предметними.малюнками (написами) пунктів плану, планшети для зворотнього зв'язку; перфопапки «ялинки», малюнки звірят-учнів лісової школи, набір чайників з прикладами, сніжинки з назвами складових задачі, малюнок казкового замку, лічильний матеріал, ялинка, іграшки.

І. Етап орієнтації

Розумова розминка.
-            Скільки пір року? (Чотири)
-            Яка зараз пора року? (Зима)
-            Скільки зимових місяців? (Три)
-             Назвіть їх. (Грудень, січень, лютий)
-            Про який місяць іде мова, що він є одночасно і початком і кінцем року? (Грудень)
-              Чому ви так думаєте? (Тому, що він зиму починає, а рік закінчує)
-              Які зимові свята ви знаєте? (Новий рік, свято святого Миколая, святвечір, Різдво, Меланки, Василя, Водохреща).
II. Етап визначення мети
-              Так, і на всіх цих святах була присутня гостя - чарівна ялинка. Є вона і в нас. Але їй уже час на відпочинок. Та й Дід Мороз хоче вже вирушати у свою снігову країну. Тож давайте допоможемо старенькому зняти з гілочок ялинки іграшки і скласти йому в торбу Одночасно покажемо дідусеві, що ми вміємо робити. Виконаємо завдання - покладемо іграшку в мішок.
III. Етап проектування
-А які завдання і в якому порядку ми будемо їх виконувати, ви виберете самі.


Усний рахунок
Робота в парах
Математ. диктант
Запитання- відповідь
Гра «Чаювання»
Фізкульт- хвилинка
Цікаві завдання
Розв'язування задач
Геометричні матеріали
Практична робота

IV. Етап організації виконання плану діяльності

1.             Усний рахунок (Робота з планшетами).
-            А зараз завдання на уважність: я назву ряд чисел. Одне число в цьому ряді пропущене. Здогадайтесь, яке?
1,2,3,5,6;                      10,8,7,6.
-              Я називаю числа. Два числа переставлені місцями. Здогадайтесь, які? Запишіть їх правильно.
2,              3, 4, 6, 5, 7;          4, 5, 7, 6, 8.
-           Яке число стоїть між числами 2 і 4, 8 і 10?
-           Яке число є попереднім до числа 5, 8?
-           Яке число є наступним відносно числа 6, 9?
-            (ЗНІМАЄМО ПЕРШУ ІГРАШКУ)
2.           Робота в парах (перфопапки)
-             А зараз візьміть ялиночки, покладіть їх на середині парти і спробуйте разом визначити, які ліхтарики загубилися? Засвітіть вогні ялинок востаннє. (Перевірка)
(ЗНІМАЄМО ДРУГУ ІГРАШКУ)
3.           Математичний диктант.
А зараз перевіримо, чи вмієте ви відгадувати загадки і правильно записувати цифри. Відкрийте, будь ласка, зошити, покладіть їх перед собою під нахилом. Візьміть ручки, відрахуйте від останнього запису вниз 4 клітинки і поставте крапку.
1. Йшли цифри до вас через поле,
там стерня їм ноги коле.
То ж під ноги слід дивиться,
 стерня, мов цифра... (одиниця).
2. Я загадку вам несу,
чи то цифру, чи косу.
Зрозуміло, мабуть, всім,
 що коса - то цифра... (сім)
3. Хтось поставив рогачі
виймати горщики з печі.
Ми в цю казку не повірим,
 бо рогачі - то лиш ...(чотири)
4. Із зернини виглянув росток.
 І цифра вийшла для діток,
зерна цього ніхто не їсть,
 бо це звичайна цифра... (шість)
5. Хтось гачок закинув в річку,
ловить рибку невеличку.
 Відгадаємо загадку
 і впізнаємо...(дев'ятку)
6. Вигнув шию гарний лебідь,
 хоче він полинуть в небо.
 Та у нього крил нема,
 бо це не лебідь - а цифра... (два)
 7. Вертоліт чомусь не може
 в небеса себе піднять.
 Це тому, що дуже схожий
 вертоліт на цифру... (п'ять)
8. Виламаю гілку з бука
 і зроблю міцного лука.
 Нехай стрілу несуть вітри,
 а нам залишать цифру... (три)
 9. Хто це закотив до нас
 бабу снігову у клас.
Була баба на узліссі,
 а для нас - це цифра... (вісім)
10. Дорогих гостей стрічаєм,
 бублики несем до чаю.
 Їх багато на столі, дуже схожі на ... (нулі).
-    Зачитайте ряд цифр, які ви записали.
-    1,7, 4, 6, 9, 2, 5,3, 8, 0.
-    Запишіть ці цифри у порядку зростання.
-     0,1,2,3,4,5,6, 7, 8, 9.
-    Зачитайте.
(ЗНІМАЄМО ТРЕТЮ ІГРАШКУ)

Фізхвилинка.
1, 2 - всі пірнають,
3,4- виринають,
5, 6 - на воді кріпнуть крильця молоді.
7, 8 - що є сили всі до берега попливли.
9, 10 - розгорнулись, обтрусились, потягнулись.
4.            Гра «Запитання - відповідь» (творче завдання).
-             Підготуйте по одному запитанню своїм товаришам, щоб первірити, чи знаєте ви таблиці додавання і віднімання.
(ЗНІМАЄМО ЧЕТВЕРТУ ІГРАШКУ)

5.           Розв'язування прикладів. Гра «Чаювання»
-            А зараз лісові звірята, які прийшли помилуватися лісовою красунею, запрошують вас на чай, але от лихо: чайників лише три, а кришечок набагато більше. Давайте розв'яжемо приклади на чайниках і підберемо потрібну кришечку.
567 123      89 10
2+4    7-4            5+4
(ЗНІМАЄМО П'ЯТУ ІГРАШКУ)
6.           Порівняння чисел, чисел і виразів. Завдання учнів лісової школи (Диференціація).
-               Ви допомогли звірятам, і вони гостинно відчиняють двері своїх домівок. Вам тільки потрібно вирішити, до кого ви підете в гості, і виконайте в зошитах те завдання, яке вони вам пропонують.
Завдання Зайчика: 4*7;  6*6;   9*8; 3*5.
Завдання Лисички: 5 * 8 ;        4 * 6 ;            9 * 7+2 ;   3 * 8-1.
Завдання Ведмедика: 2 * 6-4;  8 * 3+3;         5 * 9-1 ;  10*7+2.
-              Перевіримо, як ви виконали ці завдання.
(ЗНІМАЄМО ШОСТУ, СЬОМУ І ВОСЬМУ ІГРАШКИ)

Фізхвилинка
Один, два - дерева, три, чотири- вийшли звірі, п'ять, шість - пада лист, сім, вісім - птахи в лісі, дев'ять, десять - це сунички підняли червоні личка.
7. Розв'язування задач
а)     - На які арифметичні дії бувають задачі?
(Додавання і віднімання)
-                            З яких частин складається задача? (Умова, запитання, розв'язання, відповідь)
-                           Скільки чисел повинно бути в умові задачі? (2)
-                            З якого слова частіше починається запитання задачі? (Скільки)
б)    Задача № 1 (с. 57).
-                         Розгляньте малюнок. Про що будемо складати задачу? (Про кульки.)
-            Складіть умову задачі, використовуючи малюнок і слова, записані над ним. (Було 9 кульок. Розбилося 3 кульки).
-           Прочитайте запитання. (Скільки залишилось?)
-           Повторіть умову і запитання задачі.
-           Кульок стало більше чи менше? (Менше)
-           Отже, якою дією будемо розв'язувати задачу? (Віднімання)
-           Яке розв'язування задачі? (9-3=6)- запис на дошці і в зошитах.
-           Яка відповідь?
(ЗНІМАЄМО ДЕВ'ЯТУ ІГРАШКУ)

в)    Задача № 3 (с. 57)
- А погляньте, хто до нас завітав у гості? (Клоуни).
-             Розгляньте уважно малюнок , записи на ньому і складіть умову і запитання до задачі. (Було 3 клоуни. Прийшло ще 3. Скільки стало?)
-                 Як розв'яжемо цю задачу? Чому саме дією додавання?
(3+3=6)
-                Запишіть розв'язання задачі на дошці і в зошитах.
-               Яка відповідь? (Стало 6 клоунів). 
(ЗНІМАЄМО ДЕСЯТУ ІГРАШКУ) 

8. Геометричний матеріал.
а)      Робота за малюнком.
-                  Що вам нагадує цей малюнок? (Казковий замок)
-                  З чого його побудували? (З геометричних фігур)
-                  З яких саме? (Трикутники, квадрати, кружечки)
-                  Скільки трикутників, квадратів, кружечків?
-                         Чого найбільше? (Найменше?)
-                         (ЗНІМАЄМО ОДИНАДЦЯТУ ІГРАШКУ)
б)      № 4 - Вимірювання довжини сторін многокутника.
-                  Які геометричні фігури зображені? (Фігура жовтого кольору - трикутник. Фігура рожевого кольору - чотирикутник.
-                   Фігура голубого кольору - чотирикутник)
Що ми можемо сказати про довжини прямокутників'? (Довжина рожевого чотирикутника коротша, а голубого - моиши).
І Цо ми можемо сказати про їх ширину? (Рожевий прямокутник ширший, а голубий - вужчий). Виміряйте довжини сторін чотирикутників: дівчатка - рожевого (2см і Зсм), чііоіічики - голубого (1см і 5см). Накресліть один із чотирикутників у себе в зошиті.
(ЗНІМАЄМО ДВАНАДЦЯТУ ІГРАШКУ)

9. Практична робота з паличками. Взаємоперевірка.
1в. - Візьміть стільки паличок, скільки пір року, і викладіть з них геометричну фігуру (чотирикутник).
2в. - Візьміть стільки паличок, скільки зимових місяців, і викладіть з них геометричну фігуру (трикутник).
-            Чому ваш товариш виклав саме цю фігуру?
(ЗНІМАЄМО ТРИНАДЦЯТУ ІГРАШКУ)

V. Заключний етап
-              Сподобався вам урок? Розгляньте на дошці обличчя хлопчиків і на своїх планшетах напишіть порядковий номер того, чий настрій відповідає вашому (Радість-1, злість-2, спокій-3, сум-4, здивування-5).


-            Урок закінчено. Дякую за роботу.

Немає коментарів:

Дописати коментар