суботу, 21 січня 2017 р.

Використання активних методів навчання спрямованих на розвиток критичного мислення молодших школярів. (з досвіду роботи)

Котенко Наталія Анатоліївна,
учитель вищої категорії,
Олександрівський НВК №3
смт Олександрівна
Кіровоградська область

Сьогодні вже неможливо навчати традиційно: у центрі навчально-виховного процесу має бути учень. Від його творчості, активності на уроці, вміння міркувати, обґрунтовувати свої думки, вміння спілкуватися з учителем, залежить успіх у свідомому опануванні шкільної програми.
Мета моя – створити ситуацію успіху для розвитку особистості дитини; дати можливість відчути віру у власні сили, усвідомити свої здібності, можливості. Допомогти дитині зрости в умовах успіху, допомогти зрозуміти, що задарма в житті нічого не дається, скрізь треба докласти зусиль.


Критичне мислення – мислення самостійне. Учні повинні мати достатньо свободи, щоб мислити і самостійно вирішувати найскладніші питання. Мислити критично можна у будь якому віці. Саме завдяки критичному мисленню процес пізнання знаходить індивідуальність і стає свідомим, продуктивним.
В епоху нової технологічної революції з’являється складне суспільство, яке базується на найсучаснішій технології та швидко розвивається інформаційне суспільство. Знання стає найдемократичнішим джерелом влади. Інформація стає засобом інформаційного тиску. Новітні політичні технології, озброєння засобами інформатики, можуть упевнено формувати суспільну думку, маніпулювати суспільною свідомістю. Господарювання інформаційних технологій здатне змінити все суспільне життя. Отже, саме з цієї причини необхідно розвивати критичне мислення.
Критичне мислення є досить складним процесом творчої переробки інформації, пов’язаної з її усвідомленням, переосмисленням.
Під час своєї роботи, я усвідомила, що навчати дітей мислити критично потрібно поступово. Це щоденна кропітка робота вчителя й учня, з уроку в урок. Можна виділити умови, створення яких здатне спонукати і стимулювати учнів до критичного мислення.
                             

Основні етапи уроку критичного мислення
1.     Розминка (створення сприятливого психологічного клімату на уроці).
2.     Мета уроку (розвиток внутрішньої мотивації до вивчення теми).
3.     Актуалізація (зацікавленість, спрямованість на навчання, відтворення знань, потрібних для наступних етапів уроку).
4.     Усвідомлення змісту (знайомство з новою інформацією, аналіз інформації, особисте розуміння).
5.     Рефлексія (критичний момент уроку)
·        Учні запам’ятовують матеріал та його значення.
·        Переробляють нові знання на власні.
·         Обмінюються своїми думками
·        Удосконалюють та поповнюють словниковий запас
·        Різноманітність міркування
·        Вибір правильного варіанту

Виховний захід «Бережіть здоров'я змалку». (1 клас)

Тема: Бережіть здоров'я змалку. І клас.
Мета: Вчити дітей любити і поважати себе як активного маленького громадянина країни, розуміти необхідність ранкової гімнастики, особистої гігієни, спорту та здоров 'я людини, загартовування. Виховувати інтерес до здорового й активного способу життя, любов до спорту.
-                Ми з вами щасливі люди - нам даровано життя. Життя - це можливість насолоджуватись красою природи, радіти зустрічі з друзями, відчувати піклування й любов до рідних і близьких нам людей, дізнаватися щось нове про світ, що нас оточує.
Ваше життя тільки починається, і воно сповнене планами й надіями. Що ж потрібно для того, щоб ці плани здійснилися? Найперше, це - здоров'я. Добре здоров'я допоможе прожити цікаве життя, а хвороба може перешкодити здійсненню ваших мрій.
-              Які ще ознаки здоров'я ви знаєте?
(У людини міцний сон, гарний апетит, хороший настрій, у неї нічого не болить)
-            Закінчіть речення.
Коли я здоровий (здорова), то в мене...
-            Так, діти, коли ви здорові, то ви бадьорі, повні сил, у вас нічого не болить, ви ладнаєте з друзями, радуєте своїх батьків і в вас все виходить у школі.
-            А що ж потрібно робити для того, щоб бути здоровим? (Багато рухатися, гуляти на свіжому повітрі, вживати корисну
їжу, бути охайним, вчасно лягати спати, бути чемним, доброзичливим.)
-             Отже, найкращі друзі вашого здоров'я - це сонце, свіже повітря, чиста вода, правильне харчування, гігієна, фізкультура, відпочинок та гарний настрій.
Якщо хочеш буть бадьорим, І міцним, здоровим буть - Полюби тоді зарядку Та про неї не забудь!

Цінність і неповторність людського життя. Пізнай себе. Практична робота: «Хто я?», «Який я?», «Чого я хочу?»

Тема: Цінність і неповторність людського життя. Пізнай себе. Практична робота: «Хто я? Який я? Чого я хочу?». 4 клас.
Мета: Формувати уявлення про те, що кожна дитина— неповторна й оригінаньна особистість. Розвивати в кожного учня вміння бачити в собі особистість. Виховувати дбайливе < чпавлення до власного життя.
І. Ктап орієнтації
1. Фронтальне опитування.
Назвіть трьох найстрашніших ворогів здоров'я.
Чому діти починають палити?
Щ|о треба робити, щоб не потрапити в залежність від паління, алкоголю і наркотиків?
2.Тест «Визнач якості людини, які...
1                           в.—наближають її до шкідливих звичок;
2                            в.—віддаляють її від шкідливих звичок.
Розсудливість, слабка воля, неорганізованість,працелюбність, жага до насолод, схильність до наслідування, самовпевненість, обережність, заздрощі, жадібність,дратівливість,сила волі, стриманість.
3. Колективна робота. Складання асоціативного куща «Здоровий спосіб життя».

II. Етап визначення мети
- Читання й обговорення епіграфу до уроку:
 «Пам'ятай, життя — це подарунок; і той, хто його не цінує, на цей подарунок не заслуговує».(Леонардо да Вінчі)
 ПІ. Етап проектування
1. Повідом­лення вчителя
2. Робота з підручником
3. Пізнай себе
4. Комплекс вправ
5. Робота в зошиті
6. Психологіч­ний практикум
7. Тест
8. Оцінки
9. Підсумок
Д/з

IV. Етап організації виконання плану діяльності
1. Слово вчителя.
- На світі немає нічого більш цінного, ніж життя і здоров'я. І треба жити так, щоб не завдавати страждань рідним і близьким .Треба завжди піклуватися про себе, адже коли людина здорова вона може здолати всі труднощі життя.
2.             Робота з підручником.
а)     Читання й обговорення статті «Цінність і неповторність людського життя»;
б)     Виконання тесту «Пізнай себе». Обговорення результатів тестування.
3.             Виконання комплексу вправ №4 (с. 74-77 підручника).
4.              Робота в зошиті.

Ознайомлення з правилами громадян, найпростішими правами дитини. (З клас)

Тема: Ознайомлення з правилами громадян, найпростішими правами дитини. З клас.
Мета: Ознайомити з деякими статтями Конституції України, з Декларацією прав дитини. Розвивати потребу до пізнання світу, засвоєння духовних цінностей у пізнавальній та моральній сферах. Виховувати патрілтизм, повагу до української держави, її законів, символіки.
Обладнання: плакат «Конвенція ООН прав дитини», графопроектор, «Тематичний словник школяра»К.С. Прищепи, В.Г. Лук 'яненко/на кожній парті/, перфокартки, знаки «Права дитини».
Хід уроку
І. Етап орієнтації
Створення проблемної ситуації.
- Сьогоднішній урок я хочу почати з поетичних рядків: Облітав журавель сто доріг, сто земель. Ми спитали журавля: «Де найкраща є земля?» Журавель відповідає: «Краще рідної немає!»
Учень: У всіх людей одна святиня,
 Куди не глянь, де не спитай.
 Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Нема без кореня рослини,
 А нас, людей, без Батьківщини.
-Діти, може, ви вже здогадалися, про що ми сьогодні з вами говоритимемо? (Так, про Батьківщину).
-        Як називається країна, де ми живемо? (Україна)
-         Яку назву має народ нашої держави? (Український)
-         Яку назву має столиця України? (Київ)
-Як називається наше місто, наша маленька батьківщина? (Олександрівка)
II. Етап визначення мети
-                   Ми народилися і живемо на такій чудовій, мальовничій землі, в нашій славній Україні. Тут народилися і жили наші прадіди, діди, живуть наші батьки, тут корінь українського народу, що сягає сивої давнини.
-                  Але Україна - це не тільки країна, це й держава. Що означає це слово? Настуся Говенко вдома попрацювала зі словником і зараз прочитає значення цього слова.
-                     Держава - це країна зі своїм урядом, законами, кордонами та спеціальними органами, які захищають державні інтереси)
-                     24 серпня 1991 року Верховна Рада України урочисто проголосила Акт незалежності України та створення постійної держави - України. Вона молода - наша держава.Їй лише 18 років. Але в неї є один з найголовніших законів. Він називається Конституцією, або Основним Законом. Ось із цим Законом я і хочу вас познайомити на сьогоднішньому уроці.
ІІІ. Етап проектування
- Сьогодні ми будемо працювати з таким планом:

Чергування звуків [і] з [о], [е] в іменниках жіночого та чоловічого роду. (4 клас)

Тема: Чергування звуків [о], [е] з [і] в іменниках жіночо. -о та чоловічого роду. 4 клас.
Мета: Познайомити з чергуванням голосних звуків в іменниках жіночого і чоловічого роду, що в початковій фори І мають нульове закінчення. Розвивати мову, використовуючи правильні форми слів у зв'язкуізі зміною відмінків, розвивати спостережливість, уважність. Виховувати любов до мови
Перевірка домашнього завдання.
Зачитування іменників, в яких зі зміною форми словавідбувається зміна кінцевого приголосного основи (вправа 137)
II.             Етап визначення мети
Сьогодні ми продовжимо розглядати можливі чергування в корені іменників при їх відмінюванні. Дізнаємось, які голосні звуки можуть чергуватися. Це нам потрібно для того, щоб правильно говорити і грамотно писати.
III.             Етап проектування
1.Каліграфічна хвилинка
2. Новий матеріал
3. Правило
4. Вибіркова робота
5.Фізхвилинка
6. Творча робота
7. Робота в групах
8. Робота в парах
9. Самостійна робота
10. Оцінки
11. Підсумок
12. Д/з

IV. Етап організації виконання плану діяльності

Звук [й] та буква Йй. (1 клас)

Тема: Звук [й] та буква Йг1 (За «Букварем» К.Прищепи)
Мета: дати поняття про звук [й] як такий, що не має парного твердого приголосного. Ознайомити з буквою, яка позначає звук [й]. Вчити читати слова з новою буквою. Збагачувати словниковий запас учнів. Продовжити роботу з багатозначними словами. Розвивати увагу, логічне мислення, фонематичний слух. Прищеплювати почуття гордості за рідний край, за Батьківщину, бажання оберігати все, що дарує нам природа.
Хід уроку
І. Етап орієнтації
-             Сьогодні до нас у гості завітала Мальвіна і принесла нам ось цей вірш:
Букви - дружні ми сестрички, хоч і маєм різні звички. Нас тридцять три, нас тридцять три. Гарні, рівні, не криві, Ми усі від А до Я - алфавітова сім'я.
-            Тож розкажіть Мальвіні, над якою буквою з цієї родини ми працювали на минулому уроці? (Буквою Зз) Який звук вона позначає? (Приголосний) А ще які букви ми з вами вивчили?
(А,о, е, у, и, я, ю, і, н, л, м, р, в, д, т, с, к, п)
П. Етап визначення мети
-            Сьогодні ми з вами відправимося в уявну подорож на потязі по чарівній країні Знань. Разом з Мальвіною ви познайомитесь із новим звуком, буквою, яка його позначає, читатимете з нею склади та слова.
ПІ. Етап проектування
-            Давайте виберемо маршрут, по якому ми будемо рухатися (вибір станцій і завдань, які будуть на них виконуватись).
-             Увага! Увага! Відправляється казковий потяг від станцій «Фундукліївка» до станції «Ігрова». Під час подорожі зупинимося па станціях «Скоромовки», «Загадкова», «Звукова», «Букварія», «Поетична».
-               Отже, ми вирушаємо в дорогу. Що ми чуємо, коли потяг підправляється від платформи? (Чу - чу - чу!)
IV. Етап організації виконання плану