Тема: Звук [й] та буква Йг1 (За
«Букварем» К.Прищепи)
Мета: дати поняття про звук [й] як
такий, що не має парного твердого приголосного. Ознайомити з буквою, яка
позначає звук [й]. Вчити читати слова з новою буквою. Збагачувати словниковий
запас учнів. Продовжити роботу з багатозначними словами. Розвивати увагу,
логічне мислення, фонематичний слух. Прищеплювати почуття гордості за рідний
край, за Батьківщину, бажання оберігати все, що дарує нам природа.
Хід уроку
-
Сьогодні до нас у гості завітала Мальвіна і принесла
нам ось цей вірш:
Букви - дружні ми сестрички, хоч і маєм різні звички.
Нас тридцять три, нас тридцять три. Гарні, рівні, не криві, Ми усі від А до Я -
алфавітова сім'я.
-
Тож розкажіть Мальвіні, над якою буквою з цієї родини
ми працювали на минулому уроці? (Буквою Зз) Який звук вона позначає?
(Приголосний) А ще які букви ми з вами вивчили?
(А,о, е, у, и, я, ю, і, н, л, м, р, в, д, т, с, к, п)
-
Сьогодні ми з вами відправимося в уявну подорож на
потязі по чарівній країні Знань. Разом з Мальвіною ви познайомитесь із новим
звуком, буквою, яка його позначає, читатимете з нею склади та слова.
-
Давайте виберемо маршрут, по якому ми будемо рухатися
(вибір станцій і завдань, які будуть на них виконуватись).
-
Увага! Увага! Відправляється казковий потяг від
станцій «Фундукліївка» до станції «Ігрова». Під час подорожі зупинимося па
станціях «Скоромовки», «Загадкова», «Звукова», «Букварія», «Поетична».
-
Отже, ми вирушаємо в дорогу. Що ми чуємо, коли потяг
підправляється від платформи? (Чу - чу - чу!)
IV. Етап
організації виконання плану
І. Робота в парах. Розчитування.
-
Нашим квитком на проїзд буде ось ця таблиця складів.
а
|
е
|
и
|
і
|
0
|
У
|
я
|
ю
|
|
пр
|
пра
|
пре
|
при
|
прі
|
про
|
пру
|
пря
|
прю
|
гір
|
апр
|
епр
|
ипр
|
іпр
|
опр
|
упр
|
япр
|
юпр
|
Щоб нам без перешкод дібратися до кінцевої зупинки,
потрібно добре прочитати рядочки з таблиці. Перший рядочок читає сусід зліва
(І варіант), другий - сусід справа (II варіант).
Слухайте один (Ніною уважно. (Повторне читання учнями, які краще читають.Колективне
читання).
2. Зупинка
на станції «Скоромовка».
Діти, розкажіть свою улюблену скоромовку так швидко,
як рухається наш казковий експрес.
3. Зупинка на станції «Загадкова».
-
На цій станції живе мудра Сова. У неї сьогодні свято -
день народження. А кого вона запросила в гості ви дізнаєтесь після того, коли
відгадаєте загадку.
Він маленький, він вухатий,
Куцохвостий і вусатий.
Як же звіра цього звати? (Зайчик)
-
Які слова вам допомогли дізнатися, що в цій загадці
йдеться про зайчика? На яке питання відповідають ці слова? (Який?). Що вони
називають? (Ознаки предметів). Промовимо всі разом слова-ознаки.
-
Назвіть звук у кінці кожного з цих слів: маленький,
вухатий, куцохвостий, вусатий.
3. Зупинка на станції «Звукова».
а) Аналітико - синтетичні вправи.
-
В якій позиції знаходиться звук [й] в словах: лінійка,
копійка, високий, чайка, Йосип?
б) Артикуляційні вправи.
1. - Вимовіть звук [й]. Як він утворився в ротовій
порожнині? (Середня частина язика притискується до піднебіння і створює
перешкоду для струменя повітря, яке проходить через щілину між язиком і
піднебінням). Який це звук? (Приголосний).
-
Назвіть букви на набірному полотні. Які звуки вони
можуть позначати? (тверді і м'які). Назвіть тверді звуки, м'які. Назвіть
приголосний [й]. Який він на вашу думку?
(Висновок. Звук [й] твориться так, як і інші м'які
приголосні: губи розтягнуті, язик притиснутий до нижнього піднебіння, зву К
твориться з голосом. Отже, звук [й] - дзвінкий, м'який І позначатиметься у
звукових моделях двома рисками. Парного твердого цей звук не має).
в) Розучування чистомовки.
- В подяку за те, що ви ві дразу виконали завдання про
зайчика, сова приготувала для вас чистомовку зі звуком [й].
Ий-ий-ий -
пасічник молодий,
ай-ай-ай - привіз пасіку у гай,
ій-ій-ій - вилетів у поле рій,
ей-ей-ей - швидше лети, гей!
г) Аналіз за звуковим складом слова гай, край,
запис звукової моделі кожного слова.
4.
Станція «Спортивна».
Фізхвилинка «Зайчик».
Сірий зайчик сів і жде,
Спритно вушками
пряде.
Зимно зайчику
стоять -
Треба трішки
пострибать.
Скік-скік-скік-скік -
Треба трішки пострибать.
5.
Станція «Букварія».
1)
Ознайомлення з великою і малою буквою «й», порівняння
п написання з літерою и.
2)
Друкування букви «й» на екранах для зворотнього
зв'язку.
3)
Робота за предметним малюнком, схемою і підписом до
нього.
4)
Читання складів
за допомогою каси букв;
за
променевою таблицею;
за
букварем.
5) Читання
слів у стовпчиках, складання з ними речень. Поясніть написання великої
букви в словах другого стовпчика.
Знайдіть «зайве» слово. Доведіть свою думку.
-
Прочитайте односкладові, двоскладові, трискладові
слова.
-
Доберіть слова за малюнками до кожної звукової моделі.
-
Виконання творчих завданнь.
Фізхвилинка
6)
Робота над текстом.
а) ознайомлення - читає вчитель;
б) бесіда за змістом
-
Хто сказав «Діти, полиймо квіти!»
-
Що полив тато? А Андрій?
-
Хто полив айстри? Що сказала мама?
-
Чому вона назвала дітей золотими?
(На кожне запитання вчителя діти відшукують відповідь
у тексті, щоразу перечитують речення), в) добір заголовка до тексту.
7)
Робота над багатозначністю слова. (Золоте поле, золота
ложка, золоте серце).
6.
Зупинка на станції «Поетична».
-
Опрацювання вірша Варвари Гринько «Рідний край»;
розвиток зв'язного мовлення.
7.
Зупинка на станція «Ігрова».
1.
Добір слів, використовуючи подані букви [й, и, ч, і,
р, д - рий, рід, рій...; М,а,р,і,й,к,а - рій, рак, марка,...]
2.
Гра «Впізнай звук»
3.
V. Заключний етап
-
То якою буквою позначається звук [й]?
-
Чи сподобалася вам подорож? Чим саме?
-
Що нового навчилися?
Немає коментарів:
Дописати коментар