Урок № 1
Тема. Дія додавання. Закони додавання
Мета. Систематизувати знання учнів про переставний і сполучний закони
додавання; вправляти учнів у виконанні обчислень на табличне додавання;
узагальнити знання учнів про види простих задач на дію додавання.
Обладнання. Таблиця «Закони множення».
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Аналіз тематичного опитування.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота в парах № 301.
2. Мозковий штурм:
-
Як називаються числа при додаванні?
-
Які закони додавання ви знаєте?
-
Як використати послідовність чисел при додаванні?
-
Як можна розставити числа при додаванні?
3. Первинне закріплення №
302 – фронтально, пояснюючи кожний випадок.
4. Фізкультхвилинка.
ІV. Розвиток математичних
умінь учнів.
1. Задача № 303 (у парах) з
перевіркою.
2. Приклади № 304, 305 –
фронтально.
3. Робота за варіантами:
- 1 варіант - № 306
- 2 варіант - № 307
- 3 варіант – на дошці з учителем:
206 + 299 345 + 178 456 + 234 567 + 478
V.
Підсумок уроку.
-
Якими законами додавання ви вчилися користуватися?
-
Сформулюйте їх. Наведіть приклади.
VІ.
Д/з. Приклади № 308.
Урок № 2
Тема. Дія віднімання. Правило віднімання суми від числа
Мета. Вправляти учнів у виконанні обчислень на табличне та поза табличне
віднімання; узагальнити знання про прості задачі на дію віднімання;
вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Контроль і закріплення знань учнів.
1. Перевірка домашнього
завдання.
2. Усні обчислення з
планшетами.
970 + 130 640 + 200 850
+ 250 670 – 70
825 + 205 905 + 95 303
+ 7 606 – 500
3. Заповни таблицю
Доданок
|
1300
|
35500
|
23500
|
7000
|
125
|
Доданок
|
700
|
26
|
150
|
830
|
135
|
Сума
|
|
|
|
|
|
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота в малих групах.
-
Скласти з прикладу на додавання два приклади на
віднімання.
25 + 15 = 40
Захист висновків.
2. Ознайомлення з
теоретичним матеріалом самостійно.
3. Мозковий штурм:
-
Як називаються числа при відніманні?
-
Як застосувати послідовність чисел при відніманні?
-
Покажіть на прикладі.
-
Відніміть частинами 45 – 8.
4. Робота в парах № 311.
5. Робота за варіантами:
- 1 варіант - № 313
- 2 варіант - № 312
- 3 варіант – № 312 з учителем.
6. Робота над задачею по
варіантах:
- 1 варіант - самостійно
- 2 варіант – за коротким записом
950 кг Б. – 818 кг
В. - ? на ? більше
- 3 варіант – за планом
1. Скільки кілограмів становили висівки?
2. На скільки кілограмів більше дістали борошна,
ніж висівок?
Перевірка.
ІV. Підсумок уроку.
-
З яким способом віднімання ми ознайомились?
-
Наведіть приклади.
V.
Д/з. Виконати № 315, 316.
Урок № 3
Тема. Письмове додавання і віднімання багатоцифрових чисел
Мета. Розвивати вміння додавати і віднімати багатоцифрові числа; вчити
розв’язувати рівняння із застосуванням письмових обчислень; вдосконалювати
обчислювальні навички.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Закріплення знань учнів.
1. Перевірка домашнього
завдання.
2. Математичний диктант
·
Знайти суму чисел 290 і 300, 450 і 150, 820 і 80, 315 і
85.
·
Знайти різницю чисел 600 і 300, 800 і 220.
·
Різницю чисел 560 і 200 збільшити у 10 разів.
·
Суму чисел 650 і 350 зменшити у 100 разів
3. Гра «Естафета»
1 ряд 2 ряд 3 ряд
670 – 370 890
– 350 670 – 330
440 + 530 520
+ 150 510 + 630
81 : 9 + 0 27
: 9 + 0 50 : 5 + 0
Х – 20 = 100 250
+ Х = 300 670 + Х = 1000
Підбиття підсумків, нагородження.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. № 317. Підготовча вправа.
2. Робота в групах:
67834 + 5 + 628 59825 – 14237
Захист і виведення висновків.
3. Ознайомлення з правилом на ст. 51.
4. Первинне закріплення.
Робота за варіантами.
І етап
1 варіант
2356 25327
+ 607 - 13905
2 варіант
1
1
3365 36352
+ 508 - 9307
***3 ***49
3 варіант – з учителем:
1657 27035
+
805 - 9307
Перевірка завдань.
ІІ етап
1 варіант
Скласти і обчислити приклади.
2 варіант
2456 26537
+ 706 - 13804
3 варіант
1
1 1
4356
38361
+
809 - 29382
**65 ***79
Перевірка.
Спільне завдання № 318.
Перевірка.
Фізкультхвилинка.
ІV. Розвиток математичних
умінь.
1. Гра «Яке число
сховалось?»
☺ + 18 = 50 60
+ ☺ = 130
☺ - 40 = 200 320
-☺ = 100
2. Робота над рівняннями №
319 – фронтально.
3. Робота над задачею
1 варіант – самостійно виразом
2 варіант – самостійно діями
3 варіант – з учителем.
Перевірка.
Спільне завдання:
Задача № 321 за коротким записом:
? кг – 75 кг
V.
Підсумок уроку.
-
Поясніть як будемо додавати і віднімати багатоцифрові
числа?
VІ.
Д/з. № 323, 322 з поясненням.
Урок № 4
Тема. Перевірка додавання відніманням
Мета. Провести бесіду про способи перевірки додавання та віднімання;
опрацювати складену задачу, яка містить знаходження невідомого доданка;
вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Контроль і закріплення знань учнів.
1. Перевірка домашнього
завдання.
2. Гра «Об’єднай за відповідями».
20 · 5 300 · 2 150 · 4
800 : 2
600 : 3
200 :
2
200 · 2
100 · 6 1000 : 5 200 · 3
3. Самостійна робота за
картками за варіантами.
1 варіант
Обчислити
48070 – 32546 43520 + 27133
Задача.
Було 9 т 820 кг
зерна, вивезли 6 т 300 кг
і 2 т 100 кг .
Скільки кілограмів зерна залишилося?
2 варіант
Обчислити
90876 + 6855 67906 + 13650
Задача. Було 8 грн. 40 к., витратили 2 грн. 10 к.
на олівець і 3 грн. 90 к. на альбом.
Скільки грошей залишилося?
Взаємоперевірка у парах.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Робота у групах.
Якщо 6 – 2 = 4, то 2 + 4 = 6
Якщо 915 – 110 = 805, то 805 + 110 = 915
Якщо а – в = с, то в + с = а
-
Поясніть записи. Сформулюйте правило перевірки додавання
відніманням.
Захист своїх висновків.
2. Ознайомлення з
теоретичним матеріалом № 324.
3. Фізкультхвилинка.
ІV. Розвиток математичних
умінь учнів.
1. Робота у парах № 325.
Перевірка.
2. Робота над задачею № 326
– фронтально.
Робимо висновок: якщо від суми трьох доданків
відняти суму двох доданків, то отримаємо третій доданок.
3. Робота над задачею № 327
– самостійно.
4. Робота за варіантами –
задача № 328.
1 варіант – самостійно
2 варіант – з учителем.
V.
Підсумок уроку.
-
Сформулюйте правила щодо перевірки результатів дій
додавання відніманням і навпаки. Наведіть приклади.
VІ.
Д/з. № 329, 330 – з поясненням.
Урок № 5
Тема. Обчислення різниці, коли зменшуване містить кілька нулів. Розширена
задача на знаходження третього доданка
Мета. Звернути увагу учнів на труднощі під час виконання дії віднімання у
випадку одночасного переходу через кілька розрядів; розвивати вміння
розв’язувати розширені задачі на знаходження третього доданка; удосконалювати
обчислювальні навички.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Закріплення знань учнів.
1. Перевірка домашнього
завдання.
2. Усний рахунок:
а) обчислити: 999 + 2; 1000 – 6; 1000 – 50; 600 +
25.
б) поєднати рівні величини:
2 грн. 50 к. 3 см 2 мм 5 кг
3. Заповніть таблицю № 331 у парах.
4. Самостійна робота № 333.
Перевірка
фронтально.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Підготовча робота.
1 дес. – 1 од. = 9 од. 1 сот. – 1 дес. = 9 дес.
1 тис. – 1 сот. = 9 сот. 1
тис. – 1 од. = 9сот. 9 дес. 9 од.
2. Робота у групах.
Поясніть віднімання: 4000
- 367
Захист робіт.
3. Первинне закріплення.
Приклади № 332 1 частина – усно
2 частина – письмово з коментуванням.
Фізкультхвилинка.
ІV. Розвиток математичних
умінь.
1. робота над задачею № 334
за варіантами:
- 1 варіант - самостійно
- 2 варіант – за коротким записом
І - ? 2978 ав.
4603 ав.
ІІ - ?
ІІІ - ? 3093 ав.
- 3 варіант – з учителем за запитаннями
1.
Скільки автомобілів випустить завод за ІІІ місяць?
2.
Скільки автомобілів випустить завод за ІІ місяць?
3.
Скільки автомобілів випустить завод за І місяць?
2. Самостійно задача № 335 – з перевіркою.
V.
Підсумок уроку.
- З яким прийомом письмового додавання (віднімання) ознайомились на уроці?
VІ.
Д/з. № 345, 346.
Урок 6
Тема. Додавання у випадку кількох доданків.
Мета. Показати різні способи обчислення суми кількох доданків;
вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Контроль і закріплення знань учнів.
1. Перевірка домашнього
завдання.
2. Усні обчислення
Гра «Знайди відповідь».
600 –
250 2340 + 160 630 – 23
2000 : 10 ·5 690 - 45
2500
607 350 1000 645
3. Робота над задачею:
1 учень біля дошки, решта – у зошитах.
Сума трьох доданків 33708. Сума 1 і 2 доданків – 12603, а
2 і 3 доданків – 18065. Знайди третій доданок.
І 12603
33708 ІІ 18065
ІІІ - ?
4. Обчислити письмово:
5000 – 1306 300
– 205
700005 – 36892 5606
+ 396
Перевірка.
5. Заповни таблицю:
Доданок
|
720
|
33000
|
☺
|
Доданок
|
☺
|
24000
|
46020
|
Сума
|
1000
|
☺
|
106000
|
Зменшуване
|
☺
|
6000
|
500
|
2652
|
Від’ємник
|
35
|
☺
|
320
|
☺
|
Різниця
|
535
|
3580
|
☺
|
1352
|
ІІІ. Повторення та узагальнення знань учнів.
1. Робота в групах № 339.
Розв’яжіть приклади: 180 + 230 + 20 + 70 =
25 + 43 + 35 + 37 + 20 =
Захист своїх думок.
2. Робота за варіантами.
І етап
- 1 варіант - № 341 – самостійно
- 2 варіант
1
1
1
30001 13326 125837
+ 2437 +40004 +700020
4329 12638 30003
- 3 варіант – з учителем
26529 35061
+ 3452 +
2293
12561 5467
ІІ етап
- 1 варіант – Скласти і розв’язати приклади.
- 2 варіант - № 341 - самостійно
- 3 варіант –
25629 45081
+ 6452 + 2283
12561 2557
Спільне завдання № 342.
ІV. Розвиток математичних
умінь і навичок.
1. Робота над задачею № 343
за коротким записом (самостійно).
Південний Буг – 800 км
Дністер - ? на 556 км довший
Дніпро - ? на 839 км довший
Яка довжина Дніпра?
2. Повторення матеріалу про
периметр фігури.
а) Усні вправи.
-
Сторона квадрата 2 см . Знайдіть периметр.
-
Довжина прямокутника 8 см , ширина – 3 см . Знайдіть периметр.
-
Сторона рівностороннього трикутника 6 см . Знайдіть периметр.
б) Задача № 334.
1 варіант – самостійно
2 варіант – самостійно
3 варіант – з учителем.
V.
Підсумок уроку.
-
То як виконати дію додавання у випадку кількох доданків?
ІV. Д/з. № 345, 346 – з
поясненням.
Урок 7
Тема. Знаходження значень виразів на сумісні дії. Задачі з буквеними даними
Мета. Пояснити розміщення компонентів дій при письмовому обчисленні виразів
на сумісні дії; прокоментувати розв’язання задачі з буквеними даними;
вдосконалювати обчислювальні навички.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Закріплення знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання.
2. Розв’яжіть приклади і
зробіть перевірку.
46602 – 13242 590005
– 21877
3. Виконайте дії.
6789 + 30505 + 295 5693
+ 20606 + 327
4. Гра «Мовчанка» з віялами.
340 + 170 + 110 340 + 210 + 120 + 150
110 + 38 + 112 50 + 60 + 320
ІІІ. Повторення та узагальнення матеріалу.
1. Перетворення іменованих
чисел № 348 – самостійно.
2. Приклади № 349 1 варіант
– 1 стовпчик
2 варіант –
2 стовпчик.
Фізкультхвилинка.
ІV. Розвиток математичних
умінь і навичок.
1. Ознайомлення із
розв’язанням задачі № 350 (у парах).
2. Задача № 351 – за
варіантами.
1 варіант – самостійно
2 варіант – з підказкою: а – перше число
а · 4 – друге число
3 варіант – з учителем.
3. Задача № 352 – самостійно за
малюнком
Курка – 1 кг 1
кг
Півень
– 1 кг 1
кг 1 кг 6400 г
Качка
– 1 кг 400 г
4. Розв’язування нерівностей № 353.
На дошці
картки
1 5 20 30
Учитель показує картки, а учні
вибирають з поданих чисел ті значення, за яких нерівності правильні.
60 : k > 4 50 – k < 25 17 + k > 40
V.
Підсумок уроку.
-
З якими задачами ми сьогодні познайомилися?
VІ.
Д/з. № 354, 355.
Немає коментарів:
Дописати коментар